Włosy niskoporowate – jak pielęgnować?

Włosy niskoporowate – jak pielęgnować?

Porowatość włosów – co to?
Włosy są pokryte od zewnątrz specjalną ochronną osłonką. Są to zrogowaciałe komórki, które są ustawione pod kątem i, tak jak dachówki, zachodzą jedna na drugą. Tak zbudowana osłonka doskonale  chroni włosy przed wnikaniem do ich wnętrza wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz, w tym szkodliwych substancji chemicznych. Poszczególne łuski osłonki przylegają do siebie dzięki specjalnej substancji spajającej. Gdy łuski przestają do siebie przylegać włos łatwo ulega uszkodzeniu.
Porowatość to stopień odchylenia łusek od powierzchni włosa. Jest to cecha genetyczna, można jednak na nią wpływać poprzez określony sposób pielęgnacji.
Porowatość włosów to jedno z podstawowych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy doborze odpowiedniej pielęgnacji włosów. Wyróżniamy włosy: niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.

Włosy niskoporowate – co to?
*ich łuski ciasno przylegają do kory włosa;
*są błyszczące, śliskie i gładkie w dotyku;
*są sypkie i lejące się;
* są odporne na uszkodzenia, ale również na stylizację - wystylizowane mają tendencję do wracania do formy sprzed stylizacji;
* najłatwiej jest z nich wydobyć efekt tafli;
* po umyciu długo schną;
*brakuje im objętości;
*mają tendencję do przetłuszczania się u nasady.

Powstawanie = włosy niskoporowate to w zasadzie włosy zdrowe, które nigdy były poddawane inwazyjnym zabiegom fryzjerskim (farbowanie, ondulacja, stylizacja wysoką temperaturą) oraz są pielęgnowane w odpowiedni sposób, czyli uwzględniający stopień porowatości..
Przyczyny = genetyka + odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie inwazyjnych, niszczących warstwę ochronną zabiegów.
Skutki = zdrowe, gładkie i lśniące włosy.

Podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji
*włosy niskoporowate mają ułożone regularnie i ciasno przylegające do kory włosa łuski, są zdrowe i w związku z tym nie wymagają bogatej pielęgnacji. W tym wypadku mniej znaczy lepiej gdyż włosy niskoporowate można bardzo łatwo obciążyć i pogorszyć ich kondycję;
*najlepszym sposobem pielęgnacji włosów niskoporowatych jest olejowanie za pomocą zimnotłoczonych i nierafinowanych olei w postaci Rytuału Olejowania;
*najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to masła i oleje o małych cząsteczkach, które będą w stanie wniknąć w głąb włosa niskoporowatego, nie nadbudowując się na jego powierzchni.
*za bardzo nadbudowana powłoka na włosach niskoporowatych sprawia, że włosy tracą sprężystość, witalność i swój naturalny blask oraz stają się przyklapnięte;
*świetnie sprawdzają się również mieszanki olejów małocząsteczkowych z olejami wysokocząsteczkowymi;
*zadbaj o objętość u nasady oraz podkreśl gładkość i blask włosów;
*unikaj produktów o wysokiej zawartości protein (keratyna, jedwab, elastyna), które wysuszają i powodują łamliwość włosów niskoporowatych;
*unikaj odżywek bogatych w silikony, które nadmiernie obciążą włos niskoporowaty.

Program pielęgnacji włosów niskoporowatych
1.    Raz w tygodniu zastosuj Rytuał Olejowania włosów wybranym niskocząsteczkowym masłem lub    olejem odpowiednim do włosów niskoporowatych.
2.    Bardzo dobrą opcją jest zastosowanie Rytuału olejowania za pomocą mieszanki olejów nisko- i wysokocząsteczkowych. Oleje niskocząsteczkowe wnikną w głąb łodygi odżywiając ją i wzmacniając natomiast oleje wielkocząsteczkowe pokryją włosy zabezpieczającym filmem.
3.    Jeśli zdarzy ci się przeproteinować włosy, czyli dostarczyć im zbyt dużo protein, „wypłucz” je z włosów za pomocą szamponu, który zawiera agresywny detergent Sodium Laureth Sulfate (SLS). Włosy, które otrzymały zbyt dużą ilość protein stają się szorstkie, sztywne i suche, zaczynają się puszyć i zamiast zyskać elastyczność – tracą ją i zaczynają się kruszyć i łamać. Po umyciu szamponem zastosuj Rytuał olejowania.

Jakie oleje i masła są odpowiednie do olejowania włosów niskoporowatych?

Oleje i masła małocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ ARGANOWY

OLEJ KOKOSOWY

EKOLOGICZNE MASŁO BACURI

MASŁO KARITE

MASŁO KPANGAN

MASŁO CUPUACU

EKOLOGICZNE MASŁO KAKAOWE

Oleje  wielkocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ RYCYNOWY

EKOLOGICZNY OLEJ Z MARAKUI

MACERAT Z MŁODEGO JĘCZMIENIA

MACERAT ZE SPIRULINY

MACERAT Z OWOCÓW GOJI