Rytuał olejowania włosów

Rytuał olejowania włosów, czyli wcierania we włosy i skórę głowy naturalnych, zimnotłoczonych i nierafinowanych olejów znany jest od czasów starożytnych.
Ajurweda, czyli system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności zalecała wcieranie dobroczynnego oleju  w połączeniu z masażem, który dzięki temu „odżywia, nawilża i wzmacnia cebulki włosów oraz skórę głowy (…) Poprawia również dopływ krwi do głowy, odpręża mięśnie i włókna nerwowe. Przyczynia się w ten sposób do odświeżenia zarówno umysłu, jak i ciała, rozładowania napięcia, usunięcia zmęczenia oraz polepszenia cery”.
Olejowanie włosów stosowali również Arabowie, Hebrajczycy i Grecy, którzy do tego celu wykorzystywali swoje płynne złoto, czyli oliwę. Macerowali w niej wonne zioła, przyprawy, mirrę i kadzidło i takim olejowym eliksirem namaszczali ciało i włosy, które nie tylko pięknie lśniły ale również pięknie pachniały.

Olejowanie włosów służy odbudowie i wzmocnieniu lipidowej warstwy ochronnej włosa, która uległa zniszczeniu w wyniku inwazyjnych zabiegów fryzjerskich (trwała ondulacja, farbowanie), codziennych zabiegów domowej pielęgnacji (prostowanie, suszenie, agresywne detergenty) oraz  intensywnej ekspozycji na słońce. Włosy pozbawione ochronnej warstwy tłuszczowej wykazują tendencję do puszenia oraz są suche, łamliwe i pozbawione blasku. Dzięki systematycznym zabiegom olejowania lipidy zawarte w oleju tworzą na powierzchni włosa ochronny film, dzięki czemu włosy stają się odżywione, elastyczne, sprężyste, pełne blasku, zdrowe i bardziej odporne na zniszczenia. Natomiast olej wmasowany w skórę głowy odżywia i wzmacnia cebulki włosowe oraz reguluje wydzielanie naturalnego sebum.

Jak wykonać rytuał olejowania?

Olejowanie włosów należy przeprowadzić w następujący wybrany i dopasowany do problemu sposób:
- jako intensywna kuracja dla włosów mocno suchych i z dużą tendencją do puszenia: przed myciem włosów wetrzyj w skórę głowy delikatnymi, kulistymi ruchami  ok. 1-2 ml oleju. Następnie kolejną porcję oleju ( w zależności od długości włosów 1-2 ml) rozetrzyj między dłońmi i delikatnie rozsmaruj na całej długości suchych włosów. Zawiń głowę w foliowy czepek i ręcznik i pozostaw odżywkę na minimum pół godziny. Następnie umyj głowę szamponem;
-dla wszystkich typów włosów jako naturalna i przyjazna emolientowa odżywka uszczelniająca strukturę włosa i chroniąca ją przed wpływem zewnętrznych czynników (wilgoć, gorąco, klimatyzacja): 1 kroplę oleju rozsmaruj między dłońmi i następnie delikatnie rozprowadź na całej długości umytych włosów. Następnie delikatnie je rozczesz.

Jakie stosować oleje?

Olej kokosowy – to nr 1 spośród olejów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Świetnie i bardzo efektywnie kondycjonuje zniszczone włosy, zawiera bowiem bardzo dużą ilość kwasu laurynowego, który wykazuje wysokie powinowactwo względem protein włosa. Dzięki niskiej masie cząsteczkowej kwas laurynowy wnika głęboko i wbudowuje się w osłonkę włosów, powodując w efekcie ich intensywną regenerację, wzrost nawilżenia i elastyczności. W wyniku wygładzenia powierzchni włosów ułatwione zostaje rozczesywanie oraz unika się nadmiernego ich tarcia przy czesaniu. W ten sposób chroni się włosy przed postępującymi uszkodzeniami łusek i nie dopuszcza do rozdwajania końcówek.


Niezmydlalna frakcja oleju z oliwek - to wyizolowane z oleju z oliwek jego najcenniejsze i najważniejsze substancje aktywne w postaci skwalanu, skwalenu, glikolipidów i fitosteroli. Niezmydlalna frakcja oleju z oliwek ma postać płynnego oleju i zaliczana jest do unikalnych i lekkich olejków, które szybko wnikają, bez pozostawiania poczucia tłustości. Z uwagi na wysoką zawartość skwalenu, który jest naturalnym składnikiem ochronnej warstwy lipidowej włosów, jest  świetnym kosmetykiem kondycjonującym włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi. Natomiast zdrowe włosy chroni przed płowieniem pod wpływem promieniowania UV.

Ekologiczny olej arganowy - nazywany płynnym złotem Maroka, jest jednym z najdroższych olejów świata i sprzedawany jest w Maroku jako towar luksusowy. Olej arganowy swe szczególnie cenne właściwości zawdzięcza nietypowemu składowi, zawiera bowiem prawie 100 substancji czynnych, w tym pięć grup związków antyoksydacyjnych i antykancerogennych, dzięki czemu zasługuje na miano „eliksiru młodości”. Polecany jest również do pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nanoszenia na całą długość włosów w celu ochrony przed działaniem słońca.

Ekologiczny olej jojoba – to jeden z najbardziej stabilnych i cennych składników tłuszczowych w kosmetyce.  Jest także skutecznym składnikiem w preparatach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wiele problemów skóry głowy jest spowodowanych nawarstwieniem i utwardzeniem łoju, który zatyka mieszki włosowe i może powodować różnego rodzaju łuszczenia. Jeśli ta utwardzona warstwa łoju nie zostanie usunięta, może ona zaburzać właściwe funkcjonowanie mieszków włosowych, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia trzonu włosa, a ostatecznie nawet do obumarcia mieszka włosowego. Olej jojoba wmasowany w skórę głowy, wnika w cebulki włosa, rozluźnia utwardzoną warstwę łoju w torebkach włosowych umożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie, działa przeciwłupieżowo, łagodząco i wspomaga zmniejszenie łojotoku skóry głowy. Zastosowany jako maska na włosy, chroni włókno włosa przed czynnikami zewnętrznymi, nawilża, zapobiega łamliwości i dodaje włosom blasku wydobywając ich naturalny odcień i połysk.

Ekologiczny olej konopny - dzięki bogatej zawartości aminokwasów, wykazuje bardzo korzystne działanie na skórę głowy i włosy. Zastosowany odżywkach sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące i łatwiejsze w czesaniu.

Olejowy ekstrakt z rozmarynu – zastosowany jako odżywka na umyte i mokre włosy (tylko dla osób ciemnowłosych) posiada bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni włosy przed płowieniem pod wpływem promieniowania UV.
Wmasowany w skórę głowy (dla wszystkich kolorów włosów) stymuluje wzrost włosów poprzez wzmocnienie i pobudzanie do podziału ich komórek macierzystych.

Macerat marchwiowy- dla osób rudowłosych – posiada bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni włosy przed płowieniem pod wpływem promieniowania UV. Odżywia i pięknie podbija naturalny kolor rudych włosów.

Czy olejowanie włosów jest jedynym i wystarczającym zabiegiem kondycjonującym zniszczone włosy?

Nie, olejowanie czyli dostarczenie włosom brakujących lipidów nie wystarczy aby utrzymać je w dobrej kondycji.

W przypadku włosów zniszczonych codziennymi zabiegami oraz intensywną ekspozycją na słońce, częstego ondulowania, farbowania (szczególnie rozjaśniania) i innych drastycznych zabiegów koniczne jest stosowanie wieloskładnikowych odżywek kondycjonujących włosy oraz skórę głowy. Zabieg kondycjonowania ma przeciwdziałać utracie włosów, zapewnić naturalny ich wygląd i połysk oraz przywrócić włosom i skórze włosów wcześniejsze właściwości, tak aby stały się miękkie i podatne na czesanie.
Zniszczone włosy, oprócz lipidów, potrzebują również protein, polisacharydów oraz witamin. Keratyna jest głównym proteinowym składnikiem budulcowym włosa. Będąc naturalną proteiną nazywaną „włos w płynie” wykazuje największe powinowactwo do włosów silnie uszkodzonych i osłabionych. Jej wyjątkowo silne działanie regenerujące polega na tym, iż wypełnia ubytki w osłonce włosa oraz wnika w głąb do warstwy korowej trwale się z nią wiążąc. Dzięki temu włosy ulegają wyraźnemu wzmocnieniu i w sposób zauważalny zwiększa się ich objętość, powraca połysk i zdrowy wygląd. D-pantenol natomiast jest jednym z naturalnych składników elementów budulcowych włosa oraz jednym z najlepszych środków kondycjonujących włosy wzmacnia bowiem ich siłę i sprężystość.

Jakie odżywki stosować po zabiegu olejowania?

Polecam naturalne, lekkie odżywki do włosów w postaci płynnej zawierające skoncentrowane ilości drogocennych naturalnych substancji aktywnych, które wykazują wysokie powinowactwo do struktury włosa, dzięki czemu efektywnie odbudowują zniszczone włosy oraz chronią je przed dalszymi uszkodzeniami.
Odżywki nie zawierają nadmiernie obciążających włosy silikonów powszechnie obecnych w sklepowych odżywkach, ani wysuszającego alkoholu.

Odzywki te są dostępne w sklepie Mazidła w postaci bardzo łatwych do wykonania gotowych zestawów:

ZESTAW – JEDWABNE SERUM DO WŁOSÓW – 100 gr (100 ml)
ZESTAW-KERARICETM - ELIKSIR OCHRONNY DO WŁOSÓW 100 gr (100 ml)
ZESTAW – KERATYNOWE SERUM DO WŁOSÓW – 100 gr (100 ml)