Rytuał olejowania włosów

RYTUAŁ OLEJOWANIA WŁOSÓW

Rytuał olejowania włosów, czyli wcierania we włosy i skórę głowy naturalnych, zimnotłoczonych i nierafinowanych olei znany jest od czasów starożytnych.
Ajurweda, czyli system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności zalecała wcieranie dobroczynnego oleju  w połączeniu z masażem, który dzięki temu „odżywia, nawilża i wzmacnia cebulki włosów oraz skórę głowy (…) Poprawia również dopływ krwi do głowy, odpręża mięśnie i włókna nerwowe. Przyczynia się w ten sposób do odświeżenia zarówno umysłu, jak i ciała, rozładowania napięcia, usunięcia zmęczenia oraz polepszenia cery”.
Olejowanie włosów stosowali również Arabowie, Hebrajczycy i Grecy, którzy do tego celu wykorzystywali swoje płynne złoto, czyli oliwę. Macerowali w niej wonne zioła, przyprawy, mirrę i kadzidło i takim olejowym eliksirem namaszczali ciało i włosy, które nie tylko pięknie lśniły ale również pięknie pachniały.

Dlaczego warto olejować włosy?

Zdrowy włos składa się z wody w około 10%. To minimalny poziom nawilżenia, który jest niezbędny dla utrzymania odpowiedniej kondycji włosa, który dzięki wodzie jest sprężysty.
Przed utratą wilgoci chroni włosy naturalna tłuszczowa odżywka jakim jest sebum wydzielane przez skórę głowy. W przypadku gdy mamy do czynienia z tzw. suchą skórą głowy, czyli zbyt małym wydzielaniem sebum oraz nieodpowiednią pielęgnacją i bardzo agresywnymi zabiegami upiększającymi (rozjaśnianie, prostownica), to wówczas, włosy pozbawione ochronnej tłuszczowej otoczki, stają się włosami bardzo suchymi, zniszczonymi i wysokoporowatymi.
Olejowanie włosów służy odbudowie i wzmocnieniu lipidowej warstwy ochronnej włosa, która uległa zniszczeniu w wyniku inwazyjnych zabiegów fryzjerskich (trwała ondulacja, farbowanie), codziennych zabiegów domowej pielęgnacji (prostowanie, suszenie, agresywne detergenty) oraz  intensywnej ekspozycji na słońce. Włosy pozbawione ochronnej warstwy tłuszczowej wykazują tendencję do puszenia oraz są suche, łamliwe i pozbawione blasku. Dzięki systematycznym zabiegom olejowania lipidy zawarte w oleju tworzą na powierzchni włosa ochronny film, dzięki czemu włosy stają się odżywione, elastyczne, sprężyste, pełne blasku, zdrowe i bardziej odporne na zniszczenia. Natomiast olej wmasowany w skórę głowy odżywia i wzmacnia cebulki włosowe oraz reguluje wydzielanie naturalnego sebum.

Jaki olej jest odpowiedni dla moich włosów?

Porowatość włosów to jedno z podstawowych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy doborze odpowiedniej pielęgnacji włosów (olejowanie, odżywki, maseczki, sera). Włosy są pokryte od zewnątrz specjalną ochronną osłonką. Są to zrogowaciałe komórki, które są ustawione pod kątem i, tak jak dachówki, zachodzą jedna na drugą. Tak zbudowana osłonka doskonale  chroni włosy przed wnikaniem do ich wnętrza wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz, w tym szkodliwych substancji chemicznych. Poszczególne łuski osłonki przylegają do siebie dzięki specjalnej substancji spajającej. Gdy łuski przestają do siebie przylegać włos łatwo ulega uszkodzeniu.
Porowatość to stopień odchylenia łusek od powierzchni włosa. Jest to cecha genetyczna, można jednak na nią wpływać poprzez określony sposób pielęgnacji.
Wyróżniamy włosy: niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.

Włosy niskoporowate – co to?

  • włosy niskoporowate to w zasadzie włosy normalne i zdrowe, które nigdy były poddawane inwazyjnym zabiegom fryzjerskim (farbowanie, ondulacja, wysoka temperatura) oraz są pielęgnowane w odpowiedni sposób, czyli uwzględniający stopień porowatości;
  • ich łuski ciasno przylegają do kory włosa;
  • są błyszczące, śliskie i gładkie w dotyku;
  • są sypkie i lejące się;
  • są odporne na stylizację - wystylizowane mają tendencję do wracania do formy sprzed stylizacji;
  • najłatwiej jest z nich wydobyć efekt „tafli”;
  • po umyciu długo schną;
  • brakuje im objętości;
  • mają tendencję do przetłuszczania się u nasady.

Powstawanie = włosy niskoporowate to w zasadzie włosy zdrowe, które nigdy były poddawane inwazyjnym zabiegom fryzjerskim (farbowanie, ondulacja, stylizacja wysoką temperaturą) oraz są pielęgnowane w odpowiedni sposób, czyli uwzględniający stopień porowatości..
Przyczyny = genetyka + odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie inwazyjnych, niszczących warstwę ochronną zabiegów.
Skutki = zdrowe, gładkie i lśniące włosy.

Jakie oleje są odpowiednie do olejowania włosów niskoporowatych?

Włosy niskoporowate najbardziej lubią oleje o małych cząsteczkach bo tylko takie są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni. Pamiętaj, że włos niskoporowaty ma małe „pory”, więc jeśli zastosujesz substancje o dużych cząsteczkach nie wnikną one do wnętrza włosa, lecz będą się na nim stopniowo nabudowywać. Natomiast za bardzo nadbudowana powłoka na włosach niskoporowatych sprawia, że włosy tracą sprężystość, witalność i swój naturalny blask oraz stają się przyklapnięte.

Oleje i masła małocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ ARGANOWY

OLEJ KOKOSOWY

EKOLOGICZNE MASŁO BACURI

MASŁO KARITE

MASŁO KPANGAN

MASŁO CUPUACU

EKOLOGICZNE MASŁO KAKAOWE

Oleje  wielkocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ RYCYNOWY

EKOLOGICZNY OLEJ Z MARAKUI

MACERAT Z MŁODEGO JĘCZMIENIA

MACERAT ZE SPIRULINY

MACERAT Z OWOCÓW GOJI

Włosy średnioporowate – co to?

  • ich łuski są ułożone raczej regularnie i nieznacznie odstają od kory włosa;
  • nie są tak gładkie i błyszczące jak włosy niskoporowate;
  • są bardziej podatne na stylizację niż włosy niskoporowate;
  • są lekko falowane;
  • mają tendencję do lekkiego puszenia się;
  • mogą być trudne w rozczesywaniu.

Powstawanie = włosy średnioporowate to zazwyczaj włosy niskoporowate, które zostały poddane niewielu zabiegom chemicznym lub są stylizowane za pomocą wysokiej temperatury (prostownica).
Przyczyny = chemia (farbowanie, zazwyczaj na ciemne kolory) oraz wysoka temperatura uszkadzają ochronną osłonkę włosa, która zaczyna w średnim stopniu odstawać od kory włosa.
Skutki = włosy mają tendencję do puszenia się oraz mogą być trudne w rozczesywaniu.

Jakie oleje są odpowiednie do olejowania włosów średnioporowatych?

Włosy średnioporowate najbardziej lubią oleje o średnich cząsteczkach, bo takie bez problemu są w stanie wniknąć w ich średnio odchylone łuski.
Polecane oleje i masła o wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwas oleinowy), które mają średnie rozmiary cząsteczek: Oleje i masła małocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ ARGANOWY

OLEJ KOKOSOWY

Oleje  średniocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych:

OLEJ ŚLIWKOWY

OLEJ MORELOWY

OLEJ MAKADAMIA

OLEJ Z NASION BAOBABU

EKOLOGICZNY OLEJ AWOKADO

EKOLOGICZNY OLEJ RYCYNOWY

EKOLOGICZNY OLEJ Z ORZECHÓW LASKOWYCH

OLEJ BURITI

EKOLOGICZNY OLEJ JOJOBA

OLEJ MAQUI BERRY

MASŁO KARITE

MASŁO KPANGAN

MASŁO CUPUACU

Oleje  wielkocząsteczkowe, czyli o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych:

EKOLOGICZNY OLEJ Z MARAKUI

Włosy wysokoporowate – co to?

  • ich łuski mocno odstają od kory włosa;
  • włosy naturalnie kręcone są zazwyczaj włosami wysokoporowatymi;
  • bardzo łatwo reagują na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza;
  • przy odrobinie wilgoci szybko i bardzo się puszą;
  • są wyjątkowo wrażliwe i łatwo ulegają zniszczeniu;
  • są bardzo podatne zarówno na stylizację, farbowanie, jak i inne zabiegi fryzjerskie;
  • są matowe, szorstkie, spuszone i łamliwe;
  • mają tendencję do strączkowania i plątania się.
  • końcówki są często rozdwojone i łatwo się kruszą.

Powstawanie = włosy naturalnie kręcone są z natury wysokoporowate. Wysokoporowate są także  włosy, które zostały poddane intensywnym zabiegom farbowania (głównie rozjaśnianie) oraz są regularnie stylizowane za pomocą wysokiej temperatury (prostownica).
Przyczyny = chemia (szczególnie farbowanie na blond)) oraz wysoka temperatura uszkadzają ochronną osłonkę włosa, która zaczyna w dużym stopniu odstawać od kory włosa.
Skutki = włosy są zniszczone, matowe i łamliwe.

Jakie oleje są odpowiednie do olejowania włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate najbardziej lubią oleje o dużych cząsteczkach, bo takie bez problemu wnikną w ich maksymalnie odchylone łuski i uzupełnią ubytki.
Polecane oleje o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwasy linolenowy, alfa-linolenowy i gamma-linolenowy), które mają duże rozmiary cząsteczek:

OLEJ MAQUI BERRY

EKOLOGICZNY OLEJ Z MARAKUI

EKOLOGICZNY OLEJ Z OPUNCJI FIGOWEJ

OLEJ Z NASION JAGODY

EKOLOGICZNY OLEJ INCA INCHI

OLEJ Z NASION DZIKIEJ RÓŻY

OLEJ Z NASION CHIA

OLEJ Z NASION ARONII

OLEJ Z NASION CZARNEGO BZU

OLEJ Z ZIELONEJ KAWY

OLEJ Z NASION TRUSKAWKI

OLEJ JEŻYNOWY

EKOLOGICZNY OLEJ ŻURAWINOWY

OLEJ Z NASION CZERWONEJ MALINY

EKOLOGICZNY OLEJ Z CZARNUSZKI

OLEJ Z ORZECHA WŁOSKIEGO

EKOLOGICZNY OLEJ KONOPNY

OLEJ Z NASION CZARNEJ PORZECZKI

OLEJ Z AMARANTUSA

OLEJ Z WIESIOŁKA

OLEJ Z OGÓRECZNIKA LEKARSKIEGO

EKOLOGICZNY OLEJ Z RÓŻY PIŻMOWEJ

OLEJ Z NASION BAWEŁNY

Jak wykonać rytuał olejowania?

Istnieje kilka metod olejowania, które można wybrać zgodnie z uznaniem oraz dopasowując do stanu i potrzeb włosów. Oto dwie podstawowe zasady, których należy przestrzegać w Rytuale Olejowania:

  • stosuj wyłącznie oleje odpowiednio dobrane do stanu Twoich włosów i zgodnie z kryterium porowatości (patrz wyżej). Możesz użyć jednego wybranego oleju lub zrobić mix kilku wybranych;
  • nie stosuj olejowania na bardzo brudne i tłuste włosy, które nie były myte od kilku dni. Najlepszym momentem na zastosowanie rytuału jest następny dzień po myciu.

Metoda: Olejowanie na sucho

Polega na aplikacji porcji oleju na suchych włosach i przed ich umyciem.

Jak wykonać? Delikatnie rozczesz włosy. Porcję oleju (w zależności od długości włosów 1-2 łyżki stołowe) małymi partiami rozcieraj między dłońmi i bardzo delikatnie rozsmarowuj na całej długości suchych włosów. Zawiń głowę w foliowy czepek i ręcznik i pozostaw olej na minimum godzinę.

Metoda: Olejowanie na mokro

Polega na aplikacji porcji oleju na mokrych włosach i przed ich umyciem. Hydrolat (woda) zmiękcza włókna włosów i sprawia, że olejowanie jest skuteczniejsze. Jeśli włosy są wysokoporowate i szorstkie i masz zamiar użyć wody wykorzystaj wodę przegotowaną.

Jak wykonać? Delikatnie rozczesz włosy. Włosy równomiernie spryskaj wybranym hydrolatem lub wodą tak aby były odpowiednio wilgotne. Następnie porcję oleju (w zależności od długości włosów 1-2 łyżki stołowe) małymi partiami rozcieraj między dłońmi i bardzo delikatnie rozsmarowuj na całej długości włosów. Zawiń głowę w foliowy czepek i ręcznik i pozostaw odżywkę na minimum godzinę. Następnie umyj głowę.

Metoda: Olejowanie na podkład nawilżający

Polega na aplikacji porcji oleju na włosach, na które najpierw został zaaplikowany specjalną Mgiełkę nawilżającą, która zwiera odpowiednie substancje nawilżające, a potem olej i przed ich umyciem. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla osób borykających się z problemem włosów wysokoporowatych i średnioporowatych, suchych, bardzo suchych i zniszczonych. Włosy są wówczas są sztywne i łamliwe, matowe, szorstkie i spuszone. Przy odrobinie wilgoci szybko i bardzo się puszą oraz mają tendencję do strączkowania i plątania się.

Jak wykonać? obficie spryskaj Mgiełką Nawilżającą suche rozczesane włosy i ponownie delikatnie je rozczesz. Po 5 minutach (nie dopuść by mgiełka wyschła)  porcję oleju (w zależności od długości włosów 1-2 łyżki stołowe) małymi partiami rozcieraj między dłońmi i bardzo delikatnie rozsmarowuj na całej długości włosów. Zawiń głowę w foliowy czepek i ręcznik i pozostaw olej na minimum godzinę.

Jak zmyć olej z włosów, aby nie były tłuste?

Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą jest zemulgowanie oleju maską a potem umycie szamponem.

Jak wykonać?
Krok 1: namocz wodą  naolejowane włosy, odsącz nadmiar papierowym ręcznikiem (włosy muszą być wilgotne);
Krok 2: obficie nałóż na włosy emolientową maseczkę o prostym składzie (maseczka nie może zawierać silikonów i protein) np. Ziaja, Kuracja olejkami arganowym i tsubaki – maska; Fitocosmetic Organic Oil - maska; GARNIER, Fructis Hair Food, odżywka wygładzająca, Macadamia, i pozostaw na 20-30 minut. W tym czasie maska zemulguje olej  (olej i maska staną się jednolitą emulsją) i pozwoli na bardzo dokładne zmycie oleju. Maska dodatkowo wzmacni nawilżająco-natłuszczające działanie oleju.
Krok 3: umyj skórę głowy jednokrotnie delikatnym szamponem (bez SLS). Piana spływająca po włosach zmyje z włosów nadmiar oleju i maski. Dokładnie wypłucz włosy.