Program pielęgnacji cery trądzikowej

Charakterystyka cery trądzikowej
Trądzik pospolity to najczęstsza choroba dermatologiczna wieku młodzieńczego objawiająca się łojotokiem (nadmierne wydzielanie łoju), powstawaniem zaskórników (otwartych i zamkniętych), grudek i krostek. Zdarza się, że trądzik utrzymuje się przez całe życie. Przyczynami trądziku są: przerost gruczołów łojowych połączony ze zwiększonym wydzielaniem łoju (sebum); nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co sprzyja zastojowi sebum i tworzeniu grudek; nadmierna wrażliwość mieszków włosowo-łojowych na obecność hormonów androgenów; rozwój bakterii beztlenowych, które sprzyjają rozwojowi krostek i powodują stany zapalne; dieta bogata w słodycze i przetwory mleczne; duży poziom stresu; stosowanie nieodpowiednich kosmetyków powodujących tzw. trądzik kosmetyczny. Guzki i torbiele trądzikowe mogą wywoływać trwałe blizny tworzące nierówności struktury skóry. Trądzik może również spowodować długo utrzymujące się przebarwienia skóry twarzy w postaci trwałego zaczerwienienia, brązowych plamek lub białych blizn. Leczenie trądziku jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec bliznowaceniu i powstaniu przebarwień skóry. Oprócz leczenia dermatologicznego bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja kosmetyczna. Kosmetyki do cery ze skłonnością do trądziku powinny zapobiegać powstawaniu zaskórników, redukować łojotok, wykazywać działanie bakteriostatyczne oraz odblokowywać ujścia gruczołów łojowych (delikatnie złuszczać). Nie powinny natomiast zawierać składników tłuszczowych w postaci parafin, olejów mineralnych i wosków oraz nie powinny agresywnie odtłuszczać (wysoka zawartość alkoholu) powodując w efekcie odwodnienie skóry. Osoby z trądzikiem nie powinny się również celowo opalać ponieważ pod wpływem promieniowana UV dochodzi do nasilenia zaburzeń złuszczania naskórka.

Szczegółowy program pielęgnacji


RANO

Krok pierwszy: umyj twarz delikatnym (nie zawierającym SLS) żelem myjącym. Nie używaj mydła, które ma silny odczyn zasadowy i zmienia naturalny kwaśny odczyn skóry na zasadowy, co zaburza rozwój naturalnej, korzystnej flory bakteryjnej skóry oraz nasila trądzik.

Krok drugi: wybrany hydrolat zastosuj jako tonik do twarzy – codziennie po umyciu twarzy zwilżonym hydrolatem płatkiem kosmetycznym przetrzyj całą twarz oraz szyję i dekolt.

Dlaczego hydrolat?

Hydrolaty to płynne eliksiry o subtelnym, przyjemnym zapachu, które powstają w wyniku destylacji parą wodną cenionych w kosmetyce roślin, np. płatków róży, kwiatów pomarańczy, kwiatów lawendy itd. Mają postać czystego płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry. Zawierają niewielkie i bezpieczne dla skóry ilości zawartego w roślinie dobroczynnego olejku eterycznego oraz rozpuszczalne w wodzie cenne składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym, gojącym i łagodzącym. Są idealnym, naturalnym płynem tonizującym umytą skórę i przygotowującym ją do dalszych zabiegów.
Wszystkie oferowane przez nas hydrolaty pochodzą od renomowanych europejskich producentów, a materiał roślinny użyty do ich produkcji pochodzi z ekologicznych upraw.
Hydrolaty odpowiednie dla cery trądzikowej: Ekologiczny hydrolat bławatkowy, Ekologiczny hydrolat lawendowy, Ekologiczny hydrolat miętowy, Ekologiczny hydrolat oczarowy, Ekologiczny hydrolat róży damasceńskiej, Ekologiczny hydrolat róży białej, Ekologiczny hydrolat werbeny, Ekologiczny hydrolat z zielonej herbaty, Ekologiczny hydrolat truskawkowy

Krok trzeci: zastosuj wybrane Serum antyoksydacyjne dostępne w postaci Gotowego Zestawu

Dlaczego serum antyoksydacyjne?

Jest to beztłuszczowy kosmetyk o lekkiej, żelowej konsystencji idealnie nadający się pod filtry lub krem. Sera antyoksydacyjne stanowią skuteczną ochronę przed przedwczesnym starzeniem skóry, o co należy zadbać jak najwcześniej. Zwalczają wolne rodniki - bardzo agresywne cząsteczki, generowane w dużej mierze pod wpływem promieniowania słonecznego, przyczyniające się do szybszego niszczenia i starzenia się skóry. Antyoksydanty zawarte w serach antyoksydacyjnych wykazują ponadto działanie przeciwtrądzikowe, rozjaśniają przebarwienia pozapalne, przyspieszają gojenie stanów zapalnych oraz regulują pracę gruczołów łojowych.
Sera antyoksydacyjne odpowiednie dla cery trądzikowej: Serum antyoksy liść oliwki, Serum antyoksy zielona herbata

Krok czwarty:

a. latem, jeśli chcesz chronić skórę przed promieniowaniem UV w mieście i na plaży, zastosuj Emulsja ochronna SPF 30, która jest dostępna w postaci Gotowego Zestawu;
b. jeśli nie chcesz stosować produktów z filtrami alternatywnie zastosuj Krem Ochronny anti-age, który jest dostępny w postaci Gotowego Zestawu;
c. w czasie pozostałych pór roku zastosuj Serum Redupore lub Krem Gojący, które są dostępne w postaci Gotowych Zestawów.

WIECZOREM

Krok pierwszy: umyj twarz Pomarańczowy olejek myjący dostępnym w postaci Gotowego Zestawu. Olejek delikatnie i bardzo dokładnie usunie nadmiar sebum, tłuste filtry, makijaż i wszelkie inne zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Olejek dodatkowo wykazuje sine działanie antyseptyczne i antybakteryjne i pomoże zwalczyć trądzik.

Krok drugi:

a. co drugi-trzeci dzień zastosuj wybrany Tonik z kwasami dostępny w postaci Gotowych Zestawów. Tonik z kwasami działa przeciwbakteryjnie, złuszcza martwe komórki oraz odblokowuje zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Tonik z kwasem salicylowym dodatkowo oczyszcza gruczoły łojowe. Toniki odpowiednie dla cery trądzikowej: Tonik z kwasem migdałowym 10%, Tonik z glukonolaktonem 15%, Tonik z kwasem salicylowym 2%, Tonik z kwasem szikimowym 5%.
b. W pozostałe dni zastosuj jako Tonik wybrany hydrolat.

Krok trzeci: zastosuj Krem przeciwtrądzikowy dostępny w postaci Gotowego Zestawu. Raz w tygodniu, zamiast Kremu, możesz zastosować Olejek 2% kwasu salicylowego.

Dodatkowa, uzupełniająca pielęgnacja przeciwtrądzikowa
1. Raz w tygodniu zastosuj maseczkę z wybranego błota lub glinki, która usunie nadmiar łoju i delikatnie oczyści gruczoły łojowe. Odpowiednie dla cery trądzikowej są: Błoto termalne z siarką, Glinka multani mitti, Glinka brazylijska brązowa, Glinka brazylijska czarna, Glinka brazylijska fioletowa, Glinka brazylijska zielona, Glinka brazylijska złota. Zobacz przepis na maseczkę.
2. Raz w tygodniu zastosuj maseczkę owocową, która złagodzi podrażnienia i stany zapalne. Odpowiednie dla cery trądzikowej są: Ekstrakt z arbuza, Ekstrakt z cytryny, Ekstrakt z granatu, Ekstrakt z papaji, Ekstrakt z pomarańczy, Ekstrakt z truskawki. Zobacz przepis na maseczkę.
3. Raz w tygodniu zastosuj maseczkę ze Spiruliny, która złagodzi zaczerwienienia i podrażnienia oraz odżywi skórę. Zobacz przepis na maseczkę.
4. Raz w tygodniu zastosuj Szikimową maseczkę piękności, która skutecznie hamuje rozwój Propionibacterium acnes, czyli bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe oraz ułatwia odblokowanie zaczopowanych ujść gruczołów łojowych. Zobacz przepis na maseczkę.