Pielęgnacja skóry dziecka

BUDOWA SKÓRY DZIECKA – KILKA FAKTÓW

niemowlak1. W ostatnim trymestrze ciąży skóra płodu jest dokładnie pokryta mazią płodową, która pełni funkcję kremu chroniącego przed nadmiernym wysuszeniem w wodach płodowych. Maź płodowa składa się z wody i tłuszczów a także rozmaitych substancji białkowych. Stanowi mieszankę wydzieliny gruczołów łojowych płodu i tłuszczów ochronnych wchodzących w skład warstwy rogowej jego naskórka. Cała ta tłusta masa, wymieszana ze złuszczonymi komórkami skóry, dokładnie oblepia powierzchnię skóry dziecka. Im bliżej końca ciąży, tym mazi płodowej jest mniej. Dlatego dzieci „przenoszone” często mają wyraźnie pomarszczoną skór na dłoniach. Natomiast noworodki urodzone w terminie mają skórę bardzo gładką.

2. Skóra noworodka (0-28 dzień życia) nie jest w pełni dojrzała i pod wieloma względami różni się od skóry osoby dorosłej. Zaczyna ją przypominać dopiero po ukończeniu 3 r.ż.

3. Skóra noworodka jest o połowę cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, a jej warstwa rogowa odznacza się większą delikatnością i ma mniej kwaśny odczyn niż skóra osoby dorosłej. Odczyn ten normalizuje się w ciągu kilku tygodni.

4. Skóra noworodków i niemowląt (1-12 miesiąc życia) produkuje mniej melaniny (barwnik skóry) i w związku z tym jest jaśniejsza i bardziej narażona na poparzenia słoneczne.

5. W skórze noworodków i niemowląt znajduje się znacznie mniej niż u dorosłych gruczołów potowych o znacznie gorszej czynności, dlatego dzieci w tym wieku gorzej adaptują się do wysokiej temperatury i są bardziej podatne na przegrzanie.

6. Stosunek powierzchni skóry do masy ciała dziecka jest znacznie większy niż u dorosłego, dlatego małe dzieci tracą w wyniku parowania przez skórę znacznie większą część wody ustrojowej niż dorośli, są narażone na zwiększone pochłanianie ciepła (przegrzanie) i jego utratę (wychłodzenie) oraz zwiększone wchłanianie substancji kontaktujących się ze skórą (leki, substancje chemiczne).

7. Podskórna warstwa tłuszczu u niemowląt nie jest biało żółta jak u osoby dorosłej, lecz składa się głównie z brunatnej tkanki tłuszczowej, która stanowi ich osobisty kaloryfer, potrafi bowiem metabolizować kwas tłuszczowe i w ten sposób wytwarzać ciepło. W ciągu kilku miesięcy zostanie zastąpiona białą tkanką tłuszczową.

8. Szczególnie u niemowląt karmionych piersią w pierwszych tygodniach życia często pojawia się trądzik niemowlęcy i tłusty wyprysk połączony z łuszczeniem się skóry głowy, powstawaniem pryszczy i zaskórników. Ich występowanie ma związek z hormonami. Dziecko pobiera męskie hormony zawarte w mleku matki, oprócz tego wytwarza własne oraz ma pewien zapas z życia płodowego. Taka ilość hormonów skutkuje zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, co w rezultacie prowadzi do uwielbiającego tłuszcz drożdżaka Malassezia furfur. Pod jego wpływem na skórze głowy maluszka występują tłuste, żółtawe i nieswędzące łuski. To niemowlęca postać łojotoku często mylona z tzw. ciemieniuchą.

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA SKÓRY DZIECKA

1. Z uwagi na nie w pełni wykształconą barierę ochronną (przed chemią i bakteriami) skóry małego dziecka, należy unikać agresywnych i wsuszających (mydła) kosmetyków myjących i pielęgnujących. Produkty te nie powinny zawierać agresywnych detergentów (SLS-y), oleju mineralnego, syntetycznych środków zapachowych, olejków eterycznych, alergizujących ekstraktów roślinnych (rumianek, pszenica).

2. Skórę noworodka należy myć co 3 dni, na zasadzie szybkiego przemycia samą wodą.

3. Częstotliwość kąpieli można zwiększyć od momentu gdy niemowlę zacznie raczkować. Do kąpieli można użyć Olejku myjącego na bazie zimnotłoczonego oleju roślinnego lub delikatnego, bezzapachowego Żelu myjącego.

4. Zdrowe niemowlę, bez zaburzeń w funkcjonowaniu skóry (np. AZS), potrzebuje tylko jednego kosmetyku – oliwki po kąpieli, która delikatnie natłuści skórę, przywróci równowagę hydrolipidową i uszczelni barierę ochronną skóry.

5. Z uwagi na powszechnie występujący w tzw. Oliwkach dla dzieci olej mineralny, lepszą opcja pielęgnacji będzie zastosowanie wybranego oleju lub masła zimno tłoczonego.

6. Wybrany olej zimnotłoczony świetnie nadaje się również do pielęgnacji trądziku niemowlęcego, który pojawia się na skórze głowy.

7. W przypadku wystąpienia podrażnień i otarć, na co skóra małego dziecka jest szczególnie podatna, świetnie sprawdzi się delikatny krem gojący o jak najbardziej naturalnym składzie.

POLECANE PRODUKTY DO MYCIA

1. Olejek myjący dla dzieci – delikatny, bezpieczny, bezzapachowy, bez oleju mineralnego.

2. Ekologiczny żel myjący – delikatny, bezpieczny, bez SLS, bez środków zapachowych.

POLECANE PRODUKT DO CODZIENNEJ PIELEGNACJI

1. Krem gojący – jako skuteczna kuracja gojąca wszelkiego rodzaju podrażnienia, bez środków zapachowych, bez oleju mineralnego, bez parabenów.

2. Oleje i masła zimnotłoczoneMasło cupuacu nierafinowane (swietne do ochrony buzi przed mrozem), Ekologiczny olej awokado, Ekologiczny olej inca ichni, Ekologiczny olej jojoba, Ekologiczny olej konopny, Olej morelowy, Olej z amarantusa, Olej z nasion baobabu, Olej z nasion bawełny.

{jcomments on}