Niezmydlalna frakcja oleju sojowego to kompleks aktywnych substancji w postaci fitosteroli (50-60%), tokoferoli, karotenów, witamin D i K oraz węglowodorów.
Pod względem struktury chemicznej związki występujące w naturalnych olejach można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą trójglicerydy będące głównymi (na ogół ponad 95%) składnikami olejów oraz woski. Zarówno trójglicerydy jak i woski łatwo ulegają hydrolizie alkalicznej, czyli zmydlaniu. Produktami zmydlania są gliceryna i sole kwasów tłuszczowych, czyli mydła. Drugą grupę stanowią substancje nie ulegające hydrolizie pod działaniem zasad, określane jako składniki niezmydlalnej frakcji olejów.
Kosmetyczne działanie frakcji niezmydlalnych olejów było przedmiotem szerokich badań, przy czym poza wpływem tych substancji na nawilżenie, natłuszczenie i elastyczność skóry badano także specyficzną aktywność w odniesieniu do poszczególnych elementów struktur skórnych. Między innymi badania in vitro, prowadzone w różnych ośrodkach naukowych, wykazały wpływ izolowanych frakcji niezmydlalnych (m.in. z oleju sojowego, awokado i masła kakaowego) na proliferację ludzkich fibroblastów, wykazano również intensyfikację syntezy kolagenu. Podobnie wygląda sytuacja w zakresie badania działania przeciwrodnikowego i ochrony przed UV - dla wielu frakcji niezmydlanych potwierdzono działanie ochronne.
O unikalnym i bardzo korzystnym działaniu na skórę niezmydlalnej frakcji oleju sojowego decyduje wysoka zawartość trzech grup substancji aktywnych biologicznie: fitosteroli czyli steroli pochodzenia roślinnego w postaci ß-sitosterolu, kampesterolu, stigmasterolu; karotenoidów oraz tokoferoli.
Fitosterole mają budowę zbliżoną do steroli występujących w łoju i w cemencie międzykomórkowym. Dzięki temu stanowią cenny składnik kosmetyczny, wzmacniający lipidową barierę naskórka i hamujący utratę wody. Należą do związków dobrze tolerowanych przez skórę. Wpływają na nią zmiękczająco, poprawiają jej elastyczność oraz działają przeciwzapalnie i regenerująco. Beta-sitosterol - jeden z głównych składników frakcji - wykazuje wybitne działanie odżywcze, immunostymulujace, przeciwalergiczne, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Wpływa korzystnie na strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt, a wszelkiego typu podrażnienia i chorobowe stany zapalne (łuszczyca, AZS, egzema) ulegają złagodzeniu. Wykazuje również silne działanie antyandrogenne i regulujące wydzielanie łoju.
Korotenoidy i tokoferole wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne oraz ochronne na ścianki naczyń krwionośnych.
Frakcja sojowa zaaplikowana bezpośrednio na twarz lub w emulsji kosmetycznej nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, wchłania się do matu pozostawiając skórę nawilżoną i wygładzoną. Jest idealnym składnikiem kosmetycznym min. dla osób borykających się z nadmiernie przetłuszczającą się cerą oraz skłonnością do powstawania zaskórników.
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.
Piśmiennictwo:
In vivo spectrophotometric evaluation of skin barrier recovery after topical application of soybean phytosterols.
Jacek Arct, Katarzyna Pytkowska - "Kosmetyczne znaczenie frakcji niezmydlalnych"