INCI: Mentha Piperita (Peppermint) Oil
INCI: Mentha Piperita (Peppermint) Oil
Nazwa botaniczna: Mentha Piperita
Nazwa angielska: Peppermint Oil
Kraj pochodzenia: Indie
Metoda uprawy: zbiór z plantacji
Użyta część rośliny: liście
Otrzymywanie: destylacja parą wodną
Substancje aktywne: mentol, menton
Kolor: jasno żółty
Zapach: charakterystyczny z dominującą, świeżą, chłodzącą, orzeźwiającą nutą mentolu
Intensywność zapachu: mocny
Nuta zapachu: nuta środkowa (serca)
Harmonia zapachów: rozmaryn, lawenda, cytryna
Konsystencja: rzadka
Rozpuszczalność: w tłuszczach i alkoholu etylowym
Właściwości: odświeżające, orzeźwiające, antyseptyczne, przeciwbólowe, rozkurczowe, uspokajające, przeciwwzdęciowe, wiatropędne.
Zastosowanie aromaterapeutyczne: w mieszankach aromaterapeutycznych do masażu, kąpieli, kompresów i kominków. Stosowany w bólach głowy, migrenach pochodzenia gastrycznego, bronchicie, grypie, przeziębieniu, ociężałości umysłowej, zmęczeniu, szoku i napięciu nerwowym, zaburzeniach gastrycznych
Zastosowanie kosmetyczne: dla skóry ze stanami zapalnymi, przetłuszczającej się i z rozszerzonymi porami, z trądzikiem, dla włosów przetłuszczających się, z łupieżem i przy wypadaniu włosów, dla skóry podrażnionej goleniem i depilacją.
Rodzaj formulacji kosmetycznych: pachnidła wodno-alkoholowe i olejowe; mleczka, balsamy i mgiełki do ciała; mleczka do demakijażu; odżywki i sera do włosów; sera, kremy i toniki do twarzy; olejki do twarzy i ciała; szampony i żele myjące; wody po goleniu
Zalecane stężenie:
Przeciwwskazania: olejek nie powinien być stosowany w czasie ciąży i przez osoby uczulone na mentol.
Bezpieczeństwo użytkowania: olejek nie toksyczny, nie powodujący podrażnień i uczuleń.
Nie stosować wewnętrznie.
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.
Mięta pieprzowa jest jednym z najstarszych ziół leczniczych. Starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie wykorzystywali ją jako przyprawę kuchenną oraz jako roślinę leczniczą.
Mięta jest spożywana w postaci herbatek, naparów, olejku i ekstraktu a zewnętrznie aplikowana jest w postaci mazideł i maści.
Olejek eteryczny oraz flawonoidy zawarte w mięcie mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, antyseptyczne, regenerujące oraz pobudzające krążenie krwi. Jest jednym z najczęściej stosowanych i najbardziej wszechstronnie działających olejków leczniczych. Olejek miętowy lub mentol wydzielony z olejku są podstawowym składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust, odświeżających kremów do masażu, dodatków do kąpieli, maseczek i żeli. Nadaje im świeży zapach oraz działa chłodząco, łagodząco i antyseptycznie na skórę. Kremy i płyny zawierające miętę działają ściągająco na pory skóry oraz rozjaśniają cerę. Są pomocne przy trądziku i problemach z obrzękami. Dzięki właściwości stymulowania krążenia i pobudzania cebulek włosów olejek jest niezbędny w kuracji przeciw wypadaniu włosów.
Olejek mięty pieprzowej znajduje także szerokie zastosowanie jako składnik kompozycji zapachowych o świeżym, orzeźwiającym zapachu, szczególnie do preparatów do mycia i kąpieli oraz wód odświeżających.