Witamina C w postaci w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu, czyli najnowszej estrowej, lipofilnej (rozpuszczalnej w tłuszczach) pochodnej kwasu askorbinowego.
Witamina C jest związkiem o ogromnym znaczeniu dla organizmu i skóry. Jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Jej różnokierunkowe działanie sprawia, że jest nieodzowna w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Przede wszystkim wpływa na wytwarzanie kolagenu, z którego jest produkowana tkanka łączna. Ułatwia gojenie się ran, złamań, hamuje tworzenie się sińców, powstawanie krwotoków i krwawień dziąseł. Jest także silnym i efektywnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki i wspomagającym ochronę przeciwsłoneczną.
Większość witamin pobieranych z pokarmem pochłaniają na swoje potrzeby głównie narządy wewnętrzne naszego organizmu. Skóra jest ostatnia w kolejce i otrzymuje niewielki procent witamin zawartych w pożywieniu. Ponadto podczas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV ilość witaminy C ulega znacznemu zmniejszeniu: działanie UV o natężeniu identycznym jak słońca w południe przez okres 45-50 min. zmniejsza zawartość witaminy C w skórze o 80%. Mimo tego, że istnieją mechanizmy regenerujące witaminę C, nie jest jednak ona niezniszczalna. Trzeba ją dostarczać skórze np. poprzez kosmetyki.
Dotychczas najskuteczniejszą i najbardziej aktywną biologicznie formą witaminy C był rozpuszczalny w wodzie kwas L-askorbinowy. Problemów natomiast w recepturowaniu i stosowaniu tej postaci witaminy C nastręczały jej bardzo duża nietrwałość w roztworach wodnych (wrażliwość na obecność tlenu, promieniowanie UV i wysoką temperaturę), a więc i konieczność stosowania stabilizatorów (kwas ferulowy, wersenian) oraz konieczność zachowania niskiego pH i zastosowania promotorów przejścia przezskórnego (glikol propylenowy, lecytyna). Wymagane niskie pH serów z witaminą C konieczne do zachowania stabilności kwasu askorbinowego oraz zwiększenia przenikalności przez naskórek, wykluczały bądź w dużym stopniu ograniczały stosowanie kosmetyków ją zawierających przez osoby o wrażliwej, delikatnej i naczynkowej cerze, które nie tolerowały podrażnień i łuszczenia wywołanych ww czynnikiem.
Witamina C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu to innowacyjny i przełomowy składnik kosmetyczny. Został opracowany w laboratoriach japońskich naukowców, którzy poszukiwali postaci witaminy C o równie wysokiej skuteczności i aktywności biologicznej jak kwas L-askorbinowy, lecz nie posiadającej jej wad w postaci niestabilności, trudnej przenikalności i drażniącego działania. Tetraizopalmitynianu askorbylu jest bardzo trwałą i stabilną (ok. 12 miesięcy) olejową postacią witaminy C, nie wymagającą kwaśnego pH formulacji, dzięki czemu jest niezwykle łatwa i przyjazna w recepturowaniu. Cechy te czynią ją składnikiem idealnym do mazideł przygotowywanych w warunkach domowych i na własny użytek. Ponadto dzięki rozpuszczalności w tłuszczach wykazuje wysokie powinowactwo do bariery lipidowej skóry, dzięki czemu łatwo i szybko wnika w jej głąb. Jest efektywny już przy niskim stężeniu na poziomie 1-3%. W zakresie syntezy kolagenu wykazuje większą skuteczność niż kwas L-askorbinowy. Wspomaga gojenie, działa łagodząco i przeciwzapalnie oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Brak wymagań w postaci bardzo kwaśnego pH powodują, iż tetraizopalmitynianu askorbylu jest składnikiem szczególnie odpowiednim dla osób o cerze wrażliwej i naczynkowj, które nie tolerują witaminy C w postaci kwasu L-askorbinowego.
Dzięki tym cechom tetraizopalmitynianu askorbylu jest obecnie najskuteczniejszą i najdroższą pochodną witaminy C.
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. Chronić przed dostępem światła.
Piśmiennictwo:
Photodamage of the skin: protection and reversal with topical antioxidants
Topical vitamin C: a useful agent for treating photoaging and other dermatologic conditions.
Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage.
In vitro antioxidant and in vivo photoprotective effects of an association of bioflavonoids with liposoluble vitamins.