Witamina C - Kwas Askorbinowy

7,47 
Wybierz wariant:
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, kliknij na jedną z poniższych zakładek:

Nazwa wg INCI: Ascorbic Acid

Skład wg INCI (Łącznie z substancjami czynnymi, rozpuszczalnikami, konserwantami, antyoksydantami i innymi dodatkami):

Ascorbic Acid 100%

Konserwanty:

brak

Aplikacja: zobacz w Receptariuszu Sera z witaminą C
Skład chemiczny: zobacz Techniczną Specyfikację Produktu.
Pochodzenie: syntetyczne
Postać fizyczna: biały, drobny proszek
Sugerowane stężenie: 5-20%
Ciężar właściwy: 1,1 g/cm3
pH (5% roztwór): 2,2-2,5
Rozpuszczalność: rozpuszczalna w wodzie: 1 część kwasu w 3 częściach wody.
Przechowywanie: w lodówce, w szczelnie zamkniętym i ciemnym opakowaniu.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:

20g, 50g

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + cromollient + pol. 80 + gliceryna - dla wszystkich rodzajów cer

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + cromollient + pol. 80 + hydromanil - dla wszystkich rodzajów cer

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + cromollient + pol. 80 + kwas alfa-liponowy - dla wszystkich rodzajów cer

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + cromollient + pol. 80 + kwas hialuronowy - dla wszystkich rodzajów cer

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 4 + pol. 80 + gliceryna - dla cery suchej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 4 + pol. 80 + hydromanil - dla cery suchej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 4 + pol. 80 + kwas alfa-liponowy - dla cery suchej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 4 + pol. 80 + kwas hialuronowy - dla cery suchej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 7 + gliceryna - dla cery tłustej i trądzikowej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 7 + hydromanil - dla cery tłustej i trądzikowej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 7 + kwas alfa-liponowy - dla cery tłustej i trądzikowej

Serum z witaminą C 15% + wit. E 1% + lecytyna HLB 7 + kwas hialuronowy - dla cery tłustej i trądzikowej

Nr CAS: 50-81-7

Sugerowane % stężenie: 5-20

SPECYFIKACJA ANALIZY

Forma fizyczna proszek

Kolor biały

Zapach bez zapachu

Ciężar właściwy 20oC 1,1 gcm3

Rozpuszczalność rozpuszczalny w wodzie

pH 5% wodnego roztworu 2,2-2,5

DANE DODATKOWE

Stabilność:

Należy unikać: wzrostu temperatury, promieniowania UV i promieniowania jonizującego.

Wskazówki dotyczące użycia:

Może powodować podrażnienie skóry i oczu.

Przechowywanie:

Przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach, w lodówce.

Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

Opis produktu

Witamina C, czyli kwas L(+)-askorbinowy to niskocząsteczkowy związek o ogromnym znaczeniu dla organizmu. Jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Jej różnokierunkowe działanie sprawia, że jest nieodzowna w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Przede wszystkim wpływa na wytwarzanie kolagenu, z którego jest produkowana tkanka łączna. Ułatwia gojenie się ran, złamań, hamuje tworzenie się sińców, powstawanie krwotoków i krwawień dziąseł.
Jest najważniejszym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym w środowisku wodnym ludzkiego organizmu. Potrafi redukować tak groźne dla komórek formy tlenu jak: tlen singletowy, aninonorodnik ponadtlenkowy i rodnik wodorotlenowy.
Witamina C działa synergistycznie z witaminą E, która po zetknięciu z wolnym rodnikami wiąże je i neutralizuje. W wyniku tego procesu jej cząsteczki jednak ulegają rozkładowi i tracą swoją aktywność. Natomiast witamina C po związaniu z wolnymi rodnikami nie ulega rozpadowi. Przekształca się w kwas dehydroaskorbinowy, który w procesie redukcji ponownie wraca do formy kwasu askorbinowego. Witamina C jest na tyle aktywna, że regeneruje się sama a także dzięki niej następuje regeneracja witaminy E. Dlatego tez zestawienie obu tych witamin jest doskonałe w walce z niszczącymi rodnikami.

Większość witamin pobieranych z pokarmem pochłaniają na swoje potrzeby głównie narządy wewnętrzne naszego organizmu. Skóra jest ostatnia w kolejce i otrzymuje niewielki procent witamin zawartych w pożywieniu.
Ponadto podczas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV ilość kwasu askorbinowego ulega znacznemu zmniejszeniu: działanie UV o natężeniu identycznym jak słońca w południe przez okres 45-50 min. zmniejsza zawartość witaminy C w skórze o 80%.
Mimo tego, że istnieją mechanizmy regenerujące witaminę C, nie jest jednak ona niezniszczalna. Trzeba ją dostarczać skórze np. poprzez kosmetyki.
Kwas L-askorbinowy jest najbardziej skuteczną i aktywną biologicznie formą witaminy C.
Jej skuteczność i przyswajalność jest określona odpowiednimi warunkami, czyli: niskie pH na poziomie 2-4, odpowiednie stężenie (min. 5% -max. 20%) oraz obecność w formulacji kosmetycznej promotorów przejścia przezskórnego jak glikol propylenowy, lecytyna, alkohol etylowy.
Z pozostałych form witaminy C w postaci jej pochodnych podobne działanie wykazują jedynie magnesium ascorbyl phosphate (MAP) i sodium ascorbyl phosphate (SAP).
Problemem jest natomiast trwałość kwasu L-askorbinowego. W postaci krystalicznej i bez dostępu światła i w odpowiednio niskiej temperaturze witamina C jest trwała. Jednak zastosowana w roztworach wodnych staje się wrażliwa na obecność tlenu, promieniowanie UV i wysoką temperaturę. Dlatego tak trudno spotkać tę postać witaminy C w gotowych produktach kosmetycznych.
Alternatywą jest własnoręcznie wykonane serum w warunkach domowych, w niewielkich ilościach (max. 10 ml), zużywane na bieżąco i przechowywane w odpowiednich warunkach, czyli w lodówce, w ciemnej szklanej butelce z pipetą i zabezpieczonej folią aluminiową.
Dodatek alkoholu, glikolu propylenowego i kwasu ferulowego zwiększają trwałość serum.

Wskazówki dotyczące użycia:

Może powodować podrażnienie skóry i oczu.

Przechowywanie:

Przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach, w lodówce.

Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.


Piśmiennictwo:
Photodamage of the skin: protection and reversal with topical antioxidants

Topical vitamin C: a useful agent for treating photoaging and other dermatologic conditions.

Topical L-ascorbic acid: percutaneous absorption studies.

 

 

 

Opinie o produkcie
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Witamina C to jeden z moich ulubionych półproduktów. Używam jej w serum z glukonolaktonem i ekstraktem z winogron i jestem bardzo zadowolona. Nie odnotowałam podrażnień (stosuję stężenie 15%), za to skóra jest rozświetlona i świeża.
napisał/a:
Dla mojej mieszanej, trądzikowej, szarej cery z przebarwieniami jest jak znalazł. Moja skóra od razu pokochała tą witaminkę zwłaszcza w ekspresowym serum z witaminą c. Skóra twarzy nabrała takiego subtelnego blasku, uspokoiła się, rozjaśniła, jest o wiele gładsza i niespodzianki bardzo rzadko się pojawiają.
napisał/a:
Bardzo fajny produkt. Skóra po nim wydaje się być gładsza i zdrowsza, promienieje. Produkt ten ładnie ją rozjaśnia. Efekty są zauważalne już po pierwszym zastosowaniu. Polecam:)
napisał/a:
Dla mnie podstawowy składnik wielu mazideł. Cera natychmiast rozjaśniona, promienna świeża. Polecam zwłaszcza dla cery z problemami i bliznami potrądzikowymi.
napisał/a:
Jeśli masz cerę trądzikową, Twoim obowiązkiem jest dodawanie tej witaminy do hydrolatu i delikatnego kremu na noc. Genialnie rozjaśnia przebarwienia pozapalne i pielęgnuje tego typu cerę. Kosmetyczny hit!
napisał/a:
Chyba będę pierwsza w sposobie stosowania mazidlanej witaminy C. Mianowicie stosuję ją doustnie w ilości 2g dziennie. Cała rodzina otrzymuje dawki białego proszku :) Oh nie pamiętam jak to jest być przeziębioną i mieć katar :) moja rodzina też, tak więc polecam!
napisał/a:
Podstawa w naturalnej pielęgnacji, nie wyobrażam sobie braku tej witaminy w moich mazidlanych zapasach. Pięknie rozjaśnia skórę, zwęża pory, i w ogóle wypiękniałam dzięki tej witamince :)
napisał/a:
Niestety tylko 3 gwiazdki dla kwasu askorbinowego,na mojej twarzy nie sprawdza się w ogóle ta postać wit.C,szczypanie jeszcze bym przeżyła:)ale buraka na twarzy juz nie.Używam jej za to do rąk które delikatnie rozjaśnia.
napisał/a:
SERUM z WIT C - wspaniala wygładza, rozjaśnia, nawilża. Doskonale spisuje sie pod oczy i na dekolt. Efekty widac już po tygodniu. Rozjaśnia świeże przebarwienia i delikatne piegi. Doskonale współgra z filtrami. Przyspiesza gojenie się drobnych krost.
napisał/a:
Rewelacyjny składnik serów i kremów. Wygładza, rozświetla cerę. Wszelkie podrażnienia świetnie się goją.
napisał/a:
Ostatnio wieczorami przecieram sobie twarz tonikiem (1 część wit C, 3 części wody). Oczywiście codziennie rozpuszczam nową porcję. Zostawiam chwilę na twarzy, żeby poszczypało, a potem smaruję się odrobiną kwasu hialuronowego zmieszanego z jakimś olejkiem. Moja cera wygląda fantastycznie!
napisał/a:
Klasyk :)
Moja wrażliwa na ogół skóra świetnie znosi spore dawki witaminy C, jest po niej rozjaśniona, promienna, zdrowo blada (a nie szaro blada).
napisał/a:
Rozjaśnienie przebarwień posłonecznych to jego zasługa. Pomaga zwalczać cienie pod oczami, cera promienieje zdrowym blaskiem. Podane przepisy na sera z uzyciem witaminy C są idealne do stosowania rano - dobrze wchłaniają się pod filtry, skóra wygląda dobrze cały dzień.
napisał/a:
Od kiedy użwyam serum z wit. C moja twarz i dłonie po prostu wypiękniały. Zamiast kremu, pod filtry - genialne. Dotychczas kręciłam wg starego przepisu, ale po zakupach wypróbuję nowe.niewątpliwym plusem jest możliwość wyboru pomiędzy kilkoma wersjami
napisał/a:
Oczywiście podstawowy produkt serum. Pięknie rozjaśnia przebarwienia, skóra nabiera blasku - nie muszę używać podkładu. Fajnie nawilża (oczywiście w połączeniu z innymi składnikami serum - ostatnio testuję wersję z liposomami). Efekt domowego serum jest świetny, a jest to oczywiście zasługa głównie kwasu askorbinowego.
Pokazuje 1-15 z 15 opinii