Syntetyczny Olejek Piżmowy

17,15  22,56 
cena obniżona: promocja Happy Hour - 15 Sierpnia 24%
Wybierz wariant:
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, kliknij na jedną z poniższych zakładek:

Nazwa wg INCI: ETHYLENE BRASILATE; CYCLOPENTANE DECNOLITE; AMBRETTOLIDE

Kraj pochodzenia: Indie
Substancje aktywne: piżmo T, cyklopentadekanolid, ambretolid
Zobacz Techniczną Specyfikację Produktu.
Kolor: żółty
Zapach: charakterystyczny ciepły, zmysłowy, zwierzęcy
Intensywność zapachu: mocny
Nuta zapachu: nuta dolna (podstawy, bazy)
Harmonia zapachów: wszystkie olejki
Konsystencja: rzadka
Rozpuszczalność: w tłuszczach i alkoholu etylowym
Właściwości: afrodyzujące i utrwalające kompozycję zapachową
Rodzaj formulacji kosmetycznych: pachnidła wodno-alkoholowe i olejowe; mleczka, balsamy i mgiełki do ciała; olejki do ciała
Zalecane stężenie: olejek, z uwagi na bardzo intensywny i trwały zapach, należy dozować bardzo ostrożnie: dla uzyskania lekkiego aromatu - 0,5%; dla uzyskania średnio intensywnego aromatu – 1,5%; dla uzyskania mocnego aromatu – 2%.
Bezpieczeństwo użytkowania: olejek nie toksyczny,  nie powodujący podrażnień i nie uczulający na słońce. Nie stosować na skórę w postaci nie rozcieńczonej.
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.

Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:
2 g, 5 g, 10 g

Opis produktu

Syntetyczny olejek piżmowy to mieszanina trzech syntetycznych składników: piżma T (brasylan etylu), cyklopentadekanolidu i ambretolidu.
Piżmo T: makrocykliczny ester otrzymywany z kwasu brasylowego (produkt przerobu oleju rzepakowego). Związek ten  charakteryzuje się średnio intensywną, trwałą nutą dolną. Zapach zwierzęco-piżmowy z nutami tłustymi i słodkimi. Uniwersalny utrwalacz wszystkich rodzajów kompozycji zapachowych, nośnik nuty piżmowej. W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego produktu.
Cyklopentadekanolid: piżmo z grupy makrocyklicznych, o strukturze występujących w naturze muskonu i cywetonu, otrzymywane w wieloetapowej syntezie z kwasów dwukarboksylowych lub hydroksykwasów. W naturze związek ten występuje w olejku z korzenia arcydzięgla. Związek ten  charakteryzuje się średnio intensywną, bardzo trwałą nutą dolną i wyraźnym zapachem piżma. Stosowany jako utrwalacz i nośnik nuty piżmowej we wszystkich typach kompozycji zapachowych. W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego produktu.
Ambretolid: makrocykliczny związek występujący w ziarnach hibiskusa o zapachu piżmowym z nutami wina i słodko-kwiatowymi.

Piżmo naturalne jest wydzieliną produkowaną przez gruczoł na podbrzuszu samca jelenia piżmowego (piżmowca) żyjącego dziko i hodowanego w Azji (Himalaje, Tybet, Chiny). Pełni rolę wabika seksualnego, którym samiec przyciąga samice.
Produktem handlowym  są wysuszone gruczoły piżmowe, z których przez macerację alkoholem etylowym otrzymuje się tinkturę stosowaną w kompozycjach zapachowych. Stężone piżmo ma silny zwierzęcy zapach podobny do amoniaku, jednak w dużym rozcieńczeniu w alkoholu ma cudownie słodką, pudrową, zmysłową woń o afrodyzyjnym działaniu. Żaden inny naturalny zwierzęcy zapach nie łączy w sobie  nut zwierzęcych, ziemnych i drzewnych z zapachem skóry małego dziecka. Chińczycy uważali, że zapach piżma doskonale leczy ból głowy, a Arabowie chcąc czuć go wciąż wokół siebie wcierali, zmieszane z innymi wonnościami, w okolice lędźwi oraz dodawali piżmo do wapna wykorzystywanego do tynkowania ścian - dawało to pomieszczeniu wrażenie wnętrza skórzanego namiotu. Cesarzowa Józefina uwielbiała zwierzęcy zapach piżma - po tym jak kazała nim nawonić buduar w swoim pałacu Malmaison, aromat utrzymywał się tam podobno jeszcze przez sześćdziesiąt kolejnych lat. Ten piękny, odurzający zapach podobał się człowiekowi tak bardzo, że zagroziło to populacji piżmowców. Kłusownictwo doprowadziło do tego, że na wolności pozostało już bardzo niewiele, bo około dwóch tysięcy osobników tego niezwykłego gatunku. W Chinach powstało kilka ośrodków, w których zwierzęta te są hodowane na potrzeby azjatyckiego przemysłu perfumeryjnego. Nie zabija ich się, by pobrać gruczoł. Jest on wycinany w sposób, który nie zagraża życiu piżmowców. Ze względu na silną presję obrońców zwierząt oraz objęcie ochroną piżmowców handel piżmem został zabroniony. Znaczące na rynku firmy perfumeryjne nie przyznają się do stosowania naturalnego piżma, a nawet jeśli to robią, to stać na nie tylko nieliczne, gdyż piżmo jest obecnie najdroższą w świecie substancją pochodzenia zwierzęcego. Na czarnym rynku cena kilograma suszonych gruczołów tych zwierząt dochodzi nawet do stu tysięcy dolarów. W 1987 roku skonfiskowano w Japonii nielegalny przemyt 700 kg piżma – w celu jego pozyskania zabito 100.000 jeleni!

Ponieważ stworzenie dobrej trwałej kompozycji zapachowej bez piżma i jego bukietujących i utrwalających właściwości jest praktycznie niemożliwe, już na początku XX wieku rozpoczęto prace badawcze nad syntezą związków o zapachu piżma. Przez długi okres na rynku dominowały piżma nitrowe, ksylenowi i ketonowe, które w wyniku badań bezpieczeństwa stosowania zostały wycofane. Później pojawiły się piżma makrocykliczne, które do dziś z powodzeniem zastępują w kompozycjach piżmo naturalne.
Piżmo uznawane jest za najbardziej podniecający składnik perfum, akordy piżmowe są jednymi z najbardziej zmysłowych, bo przywodzą na myśl ciepło ludzkiej skóry. To niezbędny składnik wszystkich kompozycji bez względu na typ zapachu. Piżmo naturalne czy syntetyczne jest najlepszym utrwalaczem i elementem harmonizującym kompozycje. Charakterystyczny ciepły, zmysłowy zapach piżmowo-zwierzęcy jest wyczuwalny przez cały okres rozwijania się kompozycji zapachowej. W połączeniu z odrobiną wanilii staje się bardziej delikatne i "kremowe".

Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.

Piśmiennictwo:

I.Konopacka-Brud, W. Brud – „Podstawy perfumerii”

Opinie o produkcie
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Zapach po otwarciu dosyć porażający, lecz to normalne dla skoncentrowanych zapachów piżmowych. rnDodanie 1,5 ml na 100 ml roztworu perfum powoduje przedłużenie trwałości zapachu co najmniej 2-3 krotnie. rnWszystkie składniki tego olejku to piżma syntetyczne makrocykliczne (najlepsze z możliwych) które można również spotkać w naturze w niektórych roślinach. Z uwagi na "ciężkość&q uot; cząsteczki makrocyklicznej niektórzy mogą nie wyczuwać zapachu piżma w gotowej kompozycji. Po dodaniu tego olejku do mojej kompozycji odczułem również jakby mniejsze "rozwarstwienie " się zapachu na poszczególne nuty. Zapach wydaje się bardziej spójny a kolejne nuty zapachowe przechodzą bardziej harmonijnie.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii