Nierafinowany olej jeżynowy uzyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno nasion jeżyny wcinanolistnej (łac. "Rubus laciniatus"). Ten gatunek jeżyny występuje powszechnie w Europie oraz Ameryce Płn. i charakteryzuje się bardzo aromatycznymi i smacznymi owocami.
Olej jeżynowy (ang. Blackberry Seed Oil lub Evergreen Seed Oli) należy do nowej grupy bardzo interesujących i cennych olejów o zastosowaniu kosmetycznym i spożywczym, uzyskiwanych z nasion owoców jagodowych. Do grupy tej zaliczane są również: olej żurawinowy, olej z nasion czerwonej maliny, olej borówkowy, olej truskawkowy i olej z nasion czarnej maliny. Oleje te zyskują na znaczeniu jako kosmeceutyki i suplementy diety z powodu bogatej i unikalnej zawartości cennych składników odżywczych w postaci antyoksydantów i esencjonalnych, głównie wielonienasyconych, kwasów tłuszczowych. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów oleje te należą do bardzo stabilnych, czyli odpornych na jełczenie (szczególnie olej żurawinowy i oleje malinowe) oraz są bardzo ważnym i nowoczesnym składnikiem antyoksydacyjnych formulacji kosmetycznych, mających na celu zapobieganie uszkodzeniom skóry spowodowanych działaniem wolnych rodników i opóźnianie procesów fotostarzenia.
Olej jeżynowy charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością (69-80%) Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT): linolowego (LA) należący do rodziny kwasów omega-6 (54-60%) i alfa-linolenowego (LNA lub ALA) należącego do rodziny kwasów omega-3 (15-20%). Kwasy tłuszczowe linolowy i alfa-linolenowy należące do esencjonalnych kwasów tłuszczowych (EFA) są jednymi ze składników zewnętrznej bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Naturalne lipidy naskórka ulegają uszkodzeniu, min. pod wpływem działania słońca i wolnych rodników, przez co zubożeniu ulega naturalna bariera ochronna skóry. NNKT zaaplikowane na skórę odbudowują jej fizjologiczne właściwości ochronne oraz powodują regenerację barier naskórkowych uszkodzonych czynnikami środowiskowymi.
EFA (Essential Fatty Acid) są prekursorami hormonów miejscowych, min. prostoglandyn, które utrzymują skórę w dobrej formie oraz zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu. Niedobór EFA powoduje, że zanika naturalna odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych, częściej pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia, przebarwienia, stany zapalne, łojotok, trądzik, wyprysk atopowy i łuszczyca. Skóra staje się sucha (wzrost TEWL) i mało elastyczna, co przyspiesza tworzenie się zmarszczek.
Aktywność dermatologiczna i kosmetyczna EFA jest związana z możliwością wbudowywania ich w struktury cementu międzykomórkowego, co skutkuje tym, że skóra staje się bardziej elastyczna, poprawiają się jej funkcje barierowe przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia, UV), zmniejsza się TEWL i w efekcie poprawia nawilżenie naskórka oraz wzrasta produkcja czynników przeciwzapalnych.
Kwas linolowy, obecny w oleju w bardzo dużej ilości, jest jednym ze składników naturalnego tłuszczu ochronnego wydzielanego przez ludzką skórę i warunkuje prawidłowy rozwój i przyleganie korneocytów w przewodach gruczołów łojowych. Jego niedobór (znamienny u osób z trądzikiem) prowadzi do nieprawidłowej keratynizacji przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków. W efekcie ewakuacja łoju z gruczołów staje się coraz bardziej utrudniona, a ich przewody poszerzone. Powyższe procesy prowadzą do powstania mikrozaskórników i w dalszym etapie do zmian trądzikowych. Olej jeżynowy zastosowany w preparatach kosmetycznych dla skóry łojotokowej i trądzikowej, poprawia gospodarkę lipidami- łój staje się rzadszy i nie czopuje ujść gruczołów łojowych, co min. zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.
Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego wpływa ponadto na zwiększoną przepuszczalność naskórka oraz wykazuje zdolność głębokiej penetracji tkanek, co czyni go doskonałym nośnikiem substancji naprawczych i odmładzających, takich jak ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne.
Olej zawiera ponadto witaminę E w postaci głównie alfa-tokoferolu, beta-tokoferolu i gamma-tokoferolu oraz tokotrienoli w postaci głównie alfa-tokotrienolu, a także fitosterole w postaci głównie beta-sitosterolu, stigmasterolu i kampesterolu. Tokotrienole nazywane są "super witaminą E", z uwagi na ich szczególnie silne działanie antyoksydacyjne. Fitosterole natomiast łagodzą podrażnienia skóry, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
W oleju jeżynowym obecna jest także luteina. Luteina jest karotenoidem, który w postaci naturalnej występuje w warzywach i owocach posiadających barwę ciemnozieloną lub żółtą, takich jak: dynia, groch, kapusta, papryka, pomarańcze, kiwi i winogrona. Pomaga ona zachować dobry wzrok i zdolna jest do absorbowania szkodliwej, błękitnej części widma promieniowania słonecznego, które może uszkodzić siatkówkę oka. Ostatnie badania profesora Morganti z Uniwersytetu w Neapolu wykazały, iż luteina jest także cennym i interesującym składnikiem kosmetycznym - aplikowana na skórę poprawia jej nawilżenie i elastyczność. Dzięki tym składnikom olej jeżynowy charakteryzuje się bardzo wysoką aktywnością antyoksydacyjną i przeciwzapalną. Wpływa korzystnie na strukturę i wygląd skóry, która staje się bardziej elastyczna i uzyskuje ładniejszy koloryt, a wszelkiego typu podrażnienia (np. rumień po nadmiernej ekspozycji na słońce) i chorobowe stany zapalne (łuszczyca, AZS, egzema) ulegają złagodzeniu.
Olej jeżynowy jest olejem lekkim i bardzo łatwo absorbowanym przez skórę. Cechę tą docenią szczególnie osoby o tłustej cerze, olej bowiem doskonale ją kondycjonuje nie pozostawiając nadmiernej tłustości po aplikacji. Jego niepowtarzalny i bardzo przyjemny aromat charakteryzuje się delikatną owocową nutą.
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w lodówce. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.