Jak stworzyć własne pachnidło olejowe

Jak stworzyć własne pachnidło olejowe

Przygotowanie pachnideł zgodnie z własnymi upodobaniami zapachowymi jest zajęciem bardzo przyjemnym i twórczym. Chociaż kreowanie komercyjnych kompozycji zapachowych (zawierają od kilkunastu do kilkudziesięciu nut, w tym wiele syntetycznych) jest sztuką wymagającą ogromnej wiedzy i doświadczenia, to naturalne perfumy na własny użytek lub dla kogoś bliskiego można skomponować z naturalnych olejków eterycznych i absolutów w sposób stosunkowo nieskomplikowany.
Na początek najlepiej jest zacząć od najmniejszej liczby 4-5 zapachów. Są również olejki typowo "perfumeryjne", które same bądź z niewielkim dodatkiem olejku utrwalającego (np. szałwii muszkatołowej ilości 1-2%), mogą stanowić niezwykłe perfumy, tym bardziej, że skomponowane we własnym zakresie są jedyne i niepowtarzalne. Do takich olejków "perfumeryjnych" należą: olejek różany, sandałowy (znakomity z dodatkiem paczuli), olejek neroli (z dodatkiem różanego), absolut champaka, olejek ylangowy, który można utrwalić cynamonowym, cedrowym lub sandałowym.
Tworzenie własnych naturalnych perfum pozwala na takie dobranie olejków, aby komponowały się w zapach najbardziej odpowiadający osobie, która będzie je nosić. Możliwości tworzenia naturalnych kompozycji zapachowych są ograniczone tylko fantazją twórcy. Najbardziej zaskakujące kombinacje dają rewelacyjne efekty, często o wiele bardziej oryginalne, pociągające i fascynujące otoczenie niż najbardziej wyrafinowane i drogie perfumy markowe. Gwarantuje to pełną indywidualizację zapachu ciała w granicach wyznaczonych gustem użytkownika. 
Tworzenie własnych pachnideł zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie wśród osób ceniących indywidualność, unikających wyrobów masowych, modnych, powszechnie stosowanych. Każdy człowiek ma swój indywidualny zapach skóry, który łączy się z zapachem perfum. Stąd różne, nie zawsze korzystne efekty stosowania nawet najlepszych markowych wyrobów. Indywidualny dobór perfum do zapachu skóry gwarantuje uzyskanie pożądanego zapachu własnego ciała.

Etapy przygotowania pachnidła olejowego:

1. Pierwszy krok to wymyślenie kompozycji zapachowej - przeczytaj "Zasady tworzenia kompozycji zapachowych" oraz "Wykaz olejków eterycznych i absolutów wg nut zapachowych" .

2. Na początek, zanim opanujesz sztukę tworzenia własnych kompozycji zapachowych, możesz skorzystać z gotowych przepisów podanych w "Przykładowe kompozycje zapachowe".

3. Zanim wymyśloną kompozycję zapachową połączysz z olejem i zużyjesz większą ilość olejków eterycznych i absolutów, w celu zaoszczędzenia składników, sprawdź w następujący sposób czy bukiet kompozycji ci odpowiada: na kawałek papierowego ręcznika lub na płatek kosmetyczny zaaplikuj po 1 kropli wszystkich składników. Stworzony testowy mix zapachowy pozwoli ci wstępnie ocenić, czy podążasz dobrą drogą w tworzeniu kompozycji zapachowej. Notuj wszystkie uwagi, modyfikacje oraz błędy - unikniesz ich w przyszłości. 

4. Składnikami potrzebnymi do wykonania perfum olejowych są: olej jojoba (jest najlepszym olejem bazowym do tworzenia perfum olejowych z uwagi na wysoką odporność na utlenianie i długi termin ważności), zestaw wybranych naturalnych olejków eterycznych i absolutów ilub zapachów syntetycznych oraz zlewka, bagietka, szklana butelka typu amber + zakraplacz 187 (patrz dział Akcesoria).

5. Przygotowaną kompozycję zapachową w ilości 20% rozcieńcza się olejem, wlewając kompozycję do mieszanego oleju. 

6. Po wymieszaniu kompozycji z olejem pozostawia się roztwór w temperaturze pokojowej na okres 2 tygodni do leżakowania-dojrzewania. 

7. Po okresie leżakowania roztwór należy schłodzić do temperatury 0 st. C lub poniżej 0 st. C (w lodówce w pobliżu zamrażalnika) przez 1-2 dni, a następnie doprowadzić do temperatury pokojowej przez pozostawienie w niej na 1 dzień.

Literatura:
Jabłońska-Trypuć, R. Fabiszewski - " Sensoryka i podstawy perfumerii"
A. Jabłońska-Trypuć, R. Fabiszewski - " Sensoryka i substancje zapachowe"
I.Konopacka-Brud, W. Brud - "Podstawy perfumerii"
I.Konopacka-Brud, W. Brud - "Aromaterapia dla każdego"
H. Panda - "The Complete Technology Book on Herbal Perfumes & Cosmetics"

Oprac. Lidia Kobyłka