Jak stworzyć własne pachnidło alkoholowe
Przygotowanie pachnideł zgodnie z własnymi upodobaniami zapachowymi jest zajęciem bardzo przyjemnym i twórczym. Chociaż kreowanie komercyjnych kompozycji zapachowych (zawierają od kilkunastu do kilkudziesięciu nut, w tym wiele syntetycznych) jest sztuką wymagającą ogromnej wiedzy i doświadczenia, to naturalne perfumy na własny użytek lub dla kogoś bliskiego można skomponować z naturalnych olejków eterycznych i absolutów w sposób stosunkowo nieskomplikowany.
Na początek najlepiej jest zacząć od najmniejszej liczby 4-5 zapachów. Są również olejki typowo "perfumeryjne", które same bądź z niewielkim dodatkiem olejku utrwalającego (np. szałwii muszkatołowej w ilości 1-2%), mogą stanowić niezwykłe perfumy, tym bardziej, że skomponowane we własnym zakresie są jedyne i niepowtarzalne. Do takich olejków "perfumeryjnych" należą: olejek różany, sandałowy (znakomity z dodatkiem paczuli), olejek neroli (z dodatkiem różanego), absolut champaka, olejek ylangowy, który można utrwalić cynamonowym, cedrowym lub sandałowym.
Tworzenie własnych naturalnych perfum pozwala na takie dobranie olejków, aby komponowały się w zapach najbardziej odpowiadający osobie, która będzie je nosić. Możliwości tworzenia naturalnych kompozycji zapachowych są ograniczone tylko fantazją twórcy. Najbardziej zaskakujące kombinacje dają rewelacyjne efekty, często o wiele bardziej oryginalne, pociągające i fascynujące otoczenie niż najbardziej wyrafinowane i drogie perfumy markowe. Gwarantuje to pełną indywidualizację zapachu ciała w granicach wyznaczonych gustem użytkownika.
Tworzenie własnych pachnideł zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie wśród osób ceniących indywidualność, unikających wyrobów masowych, modnych, powszechnie stosowanych. Każdy człowiek ma swój indywidualny zapach skóry, który łączy się z zapachem perfum. Stąd różne, nie zawsze korzystne efekty stosowania nawet najlepszych markowych wyrobów. Indywidualny dobór perfum do zapachu skóry gwarantuje uzyskanie pożądanego zapachu własnego ciała.
Etapy przygotowania pachnidła alkoholowego
1. Pierwszy krok to wymyślenie kompozycji zapachowej - przeczytaj "Zasady tworzenia kompozycji zapachowych" oraz "Wykaz olejków eterycznych i absolutów wg nut zapachowych" .
2. Na początek, zanim opanujesz sztukę tworzenia własnych kompozycji zapachowych, możesz skorzystać z gotowych przepisów podanych w "Przykładowe kompozycje zapachowe".
3. Zanim wymyśloną kompozycję zapachową połączysz z alkoholem i zużyjesz większą ilość olejków i absolutów, w celu zaoszczędzenia składników, sprawdź w następujący sposób czy bukiet kompozycji ci odpowiada: na kawałek papierowego ręcznika lub na płatek kosmetyczny zaaplikuj po 1 kropli wszystkich składników. Stworzony testowy mix zapachowy pozwoli ci wstępnie ocenić, czy podążasz dobrą drogą w tworzeniu kompozycji zapachowej. Notuj wszystkie uwagi, modyfikacje oraz błędy - unikniesz ich w przyszłości.
4. Składnikami potrzebnymi do wykonania pachnidła alkoholowego są: alkohol etylowy 95% (spirytus), woda destylowana lub dejonizowana (do nabycia w aptece lub na stacji benzynowej), zestaw wybranych naturalnych olejków eterycznych i absolutów ilub zapachów syntetycznych oraz zlewka, bagietka, szklana butelka typu amber + nakrętka a także wybrana butelka ozdobna z białego szkła z atomizerem (patrz dział Akcesoria).
5. Przygotowaną kompozycję zapachową rozcieńcza się alkoholem etylowym 95% (spirytusem), wlewając kompozycję do mieszanego alkoholu. Proporcje alkoholu dobiera się w zależności od rodzaju pachnidła (perfumy, woda perfumowana itd.) - przeczytaj "Rodzaje wyrobów perfumeryjnych".
6. Po wymieszaniu kompozycji z alkoholem, pozostawia się roztwór na kilka dni w temperaturze pokojowej. Po rozcieńczeniu etanolem kompozycja zapachowa jest przez jakiś czas "żywa" - zachodzą w niej reakcje chemiczne pomiędzy składnikami kompozycji. Odgrywają one kluczową rolę w okresie dojrzewania produktów perfumeryjnych, kiedy kształtuje się stabilny bukiet zapachowy. Odstawienie ma na celu doprowadzenie do zakończenia tych procesów oraz wytrącenia ewentualnych osadów. Jest to szczególnie istotne w przypadku kompozycji o dużej zawartości naturalnych olejków eterycznych i absolutów.
7. Następnie, do kompozycji zapachowej alkoholowej, dodaje się bardzo wolno, intensywnie mieszając ustaloną w recepturze ilość wody destylowanej. Proporcje wody dobiera się w zależności od rodzaju pachnidła (perfumy, woda perfumowana itd.).
8. Jeżeli roztwór alkoholowy zmętniał, co w przypadku stosowania naturalnych olejków jest zjawiskiem normalnym w perfumerii, należy go przesączyć przez bibułę filtracyjną (np. szary filtr do kawy).
9. Wodno-alkoholowy roztwór kompozycji zapachowej zwany nastawem pozostawia się w temperaturze pokojowej do leżakowania-dojrzewania. W nastawie zachodzą dalsze reakcje chemiczne między składnikami. Proces dojrzewania perfum przebiega naturalnie i kończy wszystkie reakcje chemiczne, jakie zachodzą między składnikami kompozycji zapachowej, wodą i alkoholem. Ponadto w tym końcowym okresie ostatecznie wytrącają się wielkocząsteczkowe składniki surowców naturalnych, resztki rozpuszczonych żywic, a także nierozpuszczalne produkty reakcji między składnikami. Dopiero po tym okresie perfumy nabierają pełnego bukietu. Wyroby perfumeryjne niskoprocentowe dojrzewają ok. 1 miesiąca, wody toaletowe i perfumowane 1,5-3 miesiące, perfumy 3-6 miesięcy. W warunkach domowych okres ten można skrócić do 2 tygodni.
10. Po okresie leżakowania nastaw należy schłodzić do temperatury 0 st. C lub poniżej 0 st. C (w lodówce w pobliżu zamrażalnika) przez 1-2 dni, a następnie doprowadzić do temperatury pokojowej przez pozostawienie w niej na 1 dzień.
11. Nastaw należy na koniec przefiltrować przez szary filtr do kawy i przelać do opakowania, w którym perfumy będą przechowywane.
Literatura:
Jabłońska-Trypuć, R. Fabiszewski - " Sensoryka i podstawy perfumerii"
A. Jabłońska-Trypuć, R. Fabiszewski - " Sensoryka i substancje zapachowe"
I.Konopacka-Brud, W. Brud - "Podstawy perfumerii"
I.Konopacka-Brud, W. Brud - "Aromaterapia dla każdego"
H. Panda - "The Complete Technology Book on Herbal Perfumes & Cosmetics"
Oprac. Lidia Kobyłka