Jak przygotować mix henna + indygo + amla do farbowania włosów

Jak przygotować mix henna + indygo + amla do farbowania włosów

1. Odważ odpowiednią ilość henny, indygo i amli* wg wybranych proporcji podanych w Tabeli proporcji mixów farbujących włosy i spodziewanych efektów kolorystycznych Amli należy użyć w proporcjach: 1 część amli na 3 części henny.
2. Hennę wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty.
3. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w bardzo ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny. Uważaj aby henny nie ugotować!
4. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem dodaj jeszcze trochę soku i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.
5. Przygotuj amlę: wymieszaj proszek z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu i dodaj ją do henny. Całość dokładnie wymieszaj.
6. Tuż przed nałożeniem mixu na głowę, przygotuj indygo: wymieszaj proszek z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu i dodaj go do mieszanki henna + amla. Całość bardzo starannie i dokładnie wymieszaj. Jeśli wiesz, że masz włosy oporne na farbowanie (np. siwe), do indygo możesz dodać łyżeczkę soli.
7. Załóż gumowe lub foliowe rękawiczki i nałóż mix na świeżo umyte i suche włosy - zobacz technikę nakładania  lub jeden z rozdziałów książki C. Cartwright-Jones pt. "Henna", którą można ściągnąć stąd: http://www.hennaforhair.com/
8. Nałóż na włosy foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj farbę z linii czoła, karku i uszu.
9. Pozostaw mix na włosach przez kilka godzin - max 6. Im dłużej farba pozostanie na włosach tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor.
10. Spłucz włosy prysznicem, a na koniec możesz głowę umyć szamponem.
11. Bądź cierpliwa i pozwól farbie popracować - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.

*100 gramów dla włosów krótkich 
*200 gramów dla włosów długości "do kołnierza" 
*300 gramów dla włosów długości "do ramion" 
*500 gramów dla włosów bardzo długich 

Uwagi i ważne zalecenia:
- jeśli nigdy nie stosowałaś mixu henna + indygo + amla do farbowania włosów i nie jesteś pewna, czy uzyskany efekt kolorystyczny będzie zbieżny z oczekiwanym, zakup 3-gramowe próbki i zrób test na kłębku włosów uzbieranych ze szczotki. Przygotuj mix wg powyższego przepisu i włóż do niego na kilka godzin garść włosów, następnie umyj je i sprawdź po trzech dniach czy kolor, który uzyskałaś jest dla Ciebie odpowiedni.

- nie rozrabiaj indygo kwaśnymi sokami, ponieważ ma ono odczyn zasadowy. Użyj do tego celu tylko wody.
- po rozrobieniu indygo z wodą nie czekaj, tak jak w przypadku henny, aż zaktywizuje się barwnik, tylko wymieszaj je od razu z henną i amlą i mieszankę nałóż od razu na włosy.
- osoby nie tolerujące bardzo kwaśnego odczynu soku z cytryny mogą jego część rozrobić z wodą lub zastąpić go łagodniejszymi sokami z pomarańczy lub grejpfruta.
- nie rozrabiaj henny octem jabłkowym lub winem gdyż mieszanka uzyska bardzo nieprzyjemny zapach.
- nie dodawaj do mixu: jogurtu (może spowodować łupież), kawy (może spowodować ból głowy i nada hennie nieprzyjemny zapach), jajek i oleju (utrudnią usunięcie go z włosów).
- nie rozrabiaj henny gorącą wodą! Gorąca woda "zabija" lawson i końcowy efekt kolorystyczny będzie zdecydowanie inny niż oczekiwałaś.
- do nakładania mixu obowiązkowo nałóż rękawiczki gdyż henna i indygo farbują skórę.
- nie martw się - mix osadzający się w trakcie farbowania na karku i uszach i zmyty od razu po nałożeniu jej na włosy, nie zabarwi skóry w ogóle lub ewentualne małe przyciemnienia zmyją się w ciągu trzech dni. Jeśli natomiast do farbowania nie użyjesz rękawiczek, mieszanka zafarbuje ci ręce na kilka miesięcy.
- jeśli po zmyciu mixu zobaczysz na włosach zielony kolor, nie panikuj. Zniknie on w ciągu 1-2 dni, gdy indygo ulegnie utlenieniu.
- włosy będą przez kilka dni miały charakterystyczny zapach typowy dla henny, który dla jednych będzie przyjemny i naturalny, a dla innych irytujący. Nie przejmuj się - zapach po kilku dniach zniknie. Lub, dla poprawy nastroju, zastosuj jedną z rad Catherine Cartwright-Jones, autorki książki "Henna", cyt. "Stand near the dog and blame it on him" ;o).
- jeśli nie zużyjesz całej porcji mixu, nie zamrażaj go, gdyż indygo utraci właściwości farbujące. To co zostanie nadaje się tylko do wyrzucenia.
- henna i amla zawierają pewną ilość tanin, które działają lekko ściągająco i wysuszająco. Z tego efektu powinni być zadowoleni właściciele włosów tłustych, lecz osoby o suchych włosach mogą (lecz nie muszą) odczuwać z tego powodu pewien dyskomfort. Można temu zaradzić stosując tuż po farbowaniu wybraną Rytuał Olejowania Włosów.