Jak przygotować mix henna + amla do farbowania włosów

Jak przygotować mix henna + amla do farbowania włosów

1. Odważ odpowiednią ilość henny i amli* w proporcjach 1 część amli na 3 części henny.
2. Odpowiednią ilość henny wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty.
3. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w bardzo ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny. Uważaj aby henny nie ugotować!
4. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem dodaj jeszcze trochę soku i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.
5. Przygotuj amlę: wymieszaj proszek z letnia wodą do konsystencji gęstego jogurtu i dodaj ją do henny. Całość dokładnie wymieszaj.
6. Załóż gumowe lub foliowe rękawiczki i nałóż hennę na świeżo umyte i suche włosy - zobacz technikę nakładania lub jeden z rozdziałów książki C. Cartwright-Jones pt. "Henna", którą można ściągnąć stąd: http://www.hennaforhair.com/
7. Nałóż na włosy foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj hennę z linii czoła, karku i uszu.
8. Pozostaw mix na włosach przez kilka godzin - max 6. Im dłużej farba pozostanie na włosach tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor.
9. Spłucz włosy prysznicem, a na koniec możesz głowę umyć szamponem.
10. Bądź cierpliwy i pozwól hennie popracować - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.

*100 gramów dla włosów krótkich (25 gramów amli + 75 gramów henny)
*200 gramów dla włosów długości "do kołnierza" (50 gramów amli + 150 gramów henny)
*300 gramów dla włosów długości "do ramion" (75 gramów amli + 225 gramów henny)
*500 gramów dla włosów bardzo długich (125 gramów amli + 375 gramów henny)

Uwagi i ważne zalecenia:
- jeśli nigdy nie stosowałaś mixu henna + amla do farbowania włosów i nie jesteś pewna, czy uzyskany efekt kolorystyczny będzie zbieżny z oczekiwanym, zakup 3-gramowe próbki henny i amli i zrób test na kłębku włosów uzbieranych ze szczotki. Przygotuj mix wg powyższego przepisu i włóż do niego na kilka godzin garść włosów, następnie umyj je i sprawdź po trzech dniach czy kolor, który uzyskałaś jest dla Ciebie odpowiedni.

- osoby nie tolerujące bardzo kwaśnego odczynu soku z cytryny mogą jego część rozrobić z wodą lub zastąpić go łagodniejszymi sokami z pomarańczy lub grejpfruta.
- nie rozrabiaj henny octem jabłkowym lub winem gdyż mieszanka uzyska bardzo nieprzyjemny zapach.
- nie dodawaj do mixu: jogurtu (może spowodować łupież), kawy (może spowodować ból głowy i nada hennie nieprzyjemny zapach), jajek i oleju (utrudniają usunięcie henny z włosów).
- nie rozrabiaj henny gorącą wodą! Gorąca woda "zabija" lawson i końcowy efekt kolorystyczny będzie pomarańczowy, a nie intensywny miedziano-czerwony.
- do nakładania henny obowiązkowo nałóż rękawiczki gdyż henna farbuje skórę.
- nie martw się - henna osadzająca się w trakcie farbowania na karku i uszach i zmyta od razu po nałożeniu jej na włosy, nie zabarwi skóry w ogóle lub ewentualne małe przyciemnienia zmyją się w ciągu trzech dni. Jeśli natomiast do farbowania nie użyjesz rękawiczek, henna zafarbuje ci ręce na kilka miesięcy.
- włosy będą przez kilka dni miały charakterystyczny zapach typowy dla henny, który dla jednych będzie przyjemny i naturalny, a dla innych irytujący. Nie przejmuj się - zapach po kilku dniach zniknie. Lub, dla poprawy nastroju, zastosuj jedną z rad Catherine Cartwright-Jones, autorki książki "Henna", cyt. "Stand near the dog and blame it on him" ;o).
- henna i amla zawierają pewną ilość tanin, które działają lekko ściągająco i wysuszająco. Z tego efektu powinni być zadowoleni właściciele włosów tłustych, lecz osoby o suchych włosach mogą (lecz nie muszą) odczuwać z tego powodu pewien dyskomfort. Można temu zaradzić stosując tuż po farbowaniu wybraną Rytuał Olejowania Włosów.