Jak przygotować hennę do farbowania włosów
1. Odpowiednią ilość henny* wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty.
2. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w bardzo ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny. Uważaj aby henny nie ugotować!
3. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem, dodaj jeszcze trochę soku i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.
4. Załóż gumowe lub foliowe rękawiczki i nałóż hennę na świeżo umyte i suche włosy - zobacz technikę nakładania lub jeden z rozdziałów książki C. Cartwright-Jones pt. "Henna", którą można ściągnąć stąd: http://www.hennaforhair.com/
5. Nałóż na włosy foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj hennę z linii czoła, karku i uszu.
6. Pozostaw hennę na włosach przez kilka godzin - max 6. Im dłużej henna pozostanie na włosach, tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor.
7. Spłucz włosy prysznicem, a na koniec możesz głowę umyć szamponem.
8. Bądź cierpliwy i pozwól hennie popracować - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.
*100 gramów dla włosów krótkich
*200 gramów dla włosów długości "do kołnierza"
*300 gramów dla włosów długości "do ramion"
*500 gramów dla włosów bardzo długich
Uwagi i ważne zalecenia:
- jeśli nigdy nie stosowałaś henny do farbowania włosów i nie jesteś pewna, czy uzyskany efekt kolorystyczny będzie zbieżny z oczekiwanym, zakup 3-gramową próbkę i zrób test na kłębku włosów uzbieranych ze szczotki. Przygotuj mix wg powyższego przepisu i włóż do niego na kilka godzin garść włosów, następnie umyj je i sprawdź po trzech dniach czy kolor, który uzyskałaś jest dla Ciebie odpowiedni.
- osoby nie tolerujące bardzo kwaśnego odczynu soku z cytryny mogą jego część rozrobić z wodą lub zastąpić go łagodniejszymi sokami z pomarańczy lub grejfruta.
- nie rozrabiaj henny octem jabłkowym lub winem gdyż mieszanka uzyska bardzo nieprzyjemny zapach.
- nie dodawaj do henny: jogurtu (może spowodować łupież), kawy (może spowodować ból głowy i nada hennie nieprzyjemny zapach), jajek i oleju (utrudniają usunięcie henny z włosów).
- nie rozrabiaj henny gorącą wodą! Gorąca woda "zabija" lawson i końcowy efekt kolorystyczny będzie pomarańczowy, a nie intensywny miedziano-czerwony.
- do nakładania henny obowiązkowo nałóż rękawiczki gdyż henna farbuje skórę.
- nie martw się - henna osadzająca się w trakcie farbowania na karku i uszach i zmyta od razu po nałożeniu jej na włosy, nie zabarwi skóry w ogóle lub ewentualne małe przyciemnienia zmyją się w ciągu trzech dni. Jeśli natomiast do farbowania nie użyjesz rękawiczek, henna zafarbuje ci ręce na kilka miesięcy.
- włosy będą przez kilka dni miały charakterystyczny zapach typowy dla henny, który dla jednych będzie przyjemny i naturalny, a dla innych irytujący. Nie przejmuj się - zapach po kilku dniach zniknie. Lub, dla poprawy nastroju, zastosuj jedną z rad Catherine Cartwright-Jones, autorki książki "Henna", cyt. "Stand near the dog and blame it on him" ;o).
- jeśli nie zużyjesz całej porcji henny, resztę możesz zamrozić w zamrażalniku i wykorzystać do następnego farbowania. Henna przechowywana w ten sposób zachowa swoje właściwości przez rok.
- henna zawiera pewną ilość tanin, które działają lekko ściągająco i wysuszająco. Z tego efektu powinni być zadowoleni właściciele włosów tłustych, lecz osoby o suchych włosach mogą (lecz nie muszą) odczuwać z tego powodu pewien dyskomfort. Można temu zaradzić stosując tuż po farbowaniu Rytuał Olejowania Włosów.
|