Jak pofarbować włosy na kolor czarny (o ciepłym odcieniu) za pomocą henny i indygo

Jak pofarbować włosy na kolor czarny (o ciepłym odcieniu) za pomocą henny i indygo

1. Odważ odpowiednią ilość henny*.
2. Hennę wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty.
3. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w bardzo ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny. Uważaj aby henny nie ugotować!
4. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem dodaj jeszcze trochę soku i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.
5. Załóż gumowe lub foliowe rękawiczki i nałóż hennę na świeżo umyte i suche włosy - zobacz technikę nakładania lub jeden z rozdziałów książki C. Cartwright-Jones pt. "Henna", którą można ściągnąć stąd: http://www.hennaforhair.com/
6. Nałóż na włosy foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj farbę z linii czoła, karku i uszu.
7. Pozostaw hennę na włosach przez 2 godziny. 
8. Spłucz włosy prysznicem i wysusz.
9. Odważ odpowiednią ilość indygo*. 
10. Przygotuj indygo: wymieszaj proszek z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu. Jeśli wiesz, że masz włosy oporne na farbowanie (np. siwe), możesz dodać łyżeczkę soli.
11. Nałóż indygo od razu na włosy. Nałóż foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj farbę z linii czoła, karku i uszu.
12. Farbę pozostaw na włosach przez 1 godzinę.
13. Spłucz włosy prysznicem, a na koniec możesz głowę umyć szamponem.
14. Bądź cierpliwa i pozwól farbie popracować - kolor, w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.
15. Po kilku tygodniach niektóre osoby mogą zaobserwować, że włosy uzyskały czerwonawy odcień. Jest to związane z szybszym, niż w przypadku henny, "wymywaniem się" indygo. Aby zatem utrwalić uzyskany pierwotnie kolor, możesz następne farbowanie wykonać mixem 10% henny + 90% indygo, przygotowanym wg przepisu Jak przygotować mix henna + indygo do farbowania włosów.

*100 gramów henny i 100 gramów indygo dla włosów krótkich 
*200 gramów henny i 200 gramów indygo dla włosów długości "do kołnierza" 
*300 gramów henny i 300 gramów indygo dla włosów długości "do ramion" 
*500 gramów henny i 500 gramów indygo dla włosów bardzo długich 

Uwagi i ważne zalecenia:
- jeśli nigdy nie stosowałaś henny i indygo do farbowania włosów i nie jesteś pewna, czy uzyskany efekt kolorystyczny będzie zbieżny z oczekiwanym, zakup 3-gramowe próbki i zrób test na kłębku włosów uzbieranych ze szczotki. Przygotuj farby wg powyższego przepisu i włóż do niego na kilka godzin garść włosów, następnie umyj je i sprawdź po trzech dniach czy kolor, który uzyskałaś jest dla Ciebie odpowiedni.
- nie rozrabiaj indygo kwaśnymi sokami, ponieważ ma ono odczyn zasadowy. Do rozrabiania użyj tylko wody.
- po rozrobieniu indygo z wodą nie czekaj, tak jak w przypadku henny, aż zaktywizuje się barwnik, tylko po wymieszaniu z wodą nałóż je od razu na włosy.
- osoby nie tolerujące bardzo kwaśnego odczynu soku z cytryny mogą jego część rozrobić z wodą lub zastąpić go łagodniejszymi sokami z pomarańczy lub grejfruta.
- nie rozrabiaj henny octem jabłkowym lub winem gdyż mieszanka uzyska bardzo nieprzyjemny zapach;
- nie dodawaj do henny i indygo: jogurtu (może spowodować łupież), kawy (może spowodować ból głowy i nada hennie nieprzyjemny zapach), jajek i oleju (utrudnią usunięcie farb z włosów).
- nie rozrabiaj henny gorącą wodą! Gorąca woda "zabija" lawson i końcowy efekt kolorystyczny będzie zdecydowanie inny niż oczekiwałaś.
- do nakładania farb obowiązkowo nałóż rękawiczki gdyż henna i indygo farbują skórę.
- nie martw się - henna i indygo osadzające się w trakcie farbowania na karku i uszach i zmyte od razu po nałożeniu na włosy, nie zabarwią skóry w ogóle lub ewentualne małe przyciemnienia zmyją się w ciągu trzech dni. Jeśli natomiast nie użyjesz rękawiczek, farby zafarbują ci ręce na kilka miesięcy.
- jeśli po zmyciu indygo zobaczysz na włosach zielony kolor, nie panikuj. Zniknie on w ciągu 1-2 dni, gdy indygo ulegnie utlenieniu.
- włosy będą przez kilka dni miały charakterystyczny zapach typowy dla henny, który dla jednych będzie przyjemny i naturalny, a dla innych irytujący. Nie przejmuj się - zapach po kilku dniach zniknie. Lub, dla poprawy nastroju, zastosuj jedną z rad Catherine Cartwright-Jones, autorki książki "Henna", cyt. "Stand near the dog and blame it on him" ;o).
- jeśli nie zużyjesz całej porcji henny, resztę możesz zamrozić w zamrażalniku i wykorzystać do następnego farbowania. Henna przechowywana w ten sposób zachowa swoje właściwości przez rok.
- jeśli nie zużyjesz całej porcji indygo, nie zamrażaj go, gdyż utraci ono właściwości farbujące. To co zostanie nadaje się tylko do wyrzucenia.
- henna zawiera pewną ilość tanin, które działają lekko ściągająco i wysuszająco. Z tego efektu powinni być zadowoleni właściciele włosów tłustych, lecz osoby o suchych włosach mogą (lecz nie muszą) odczuwać z tego powodu pewien dyskomfort. Można temu zaradzić stosując tuż po farbowaniu Rytuał Olejowania Włosów.