Nazwa wg INCI: Henna (Lawsonia inermis) Extract
Nazwa wg INCI: Henna (Lawsonia inermis) Extract
Substancje aktywne: lawson; kumaryny; kantony; flawonoidy; taniny; kwas galusowy oraz niewielkie ilości steroli.
Aplikacja: jako samodzielna farba do włosów oraz w farbujących mixach:
Pochodzenie: naturalne - roślinne
Kraj pochodzenia: Pakistan
Rok zbioru: lato 2019
Sugerowane stężenie: do 100%
Ciężar nasypowy: 0,57 g/ml
pH (1% roztwór): 4,4
Rozpuszczalność: rozprasza się w wodzie - tworzy roztwór koloidalny
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce lub zamrażalniku.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:
próbka-3 g, 100 g, 200 g, 300 g, 400 g, 500 g
Zobacz tabelę proporcji mixów farbujących włosy i spodziewanych efektów kolorystycznych
Jak pofarbować włosy na kolor czarny (o ciepłym odcieniu) za pomocą henny i indygo
Jak przygotować hennę do farbowania włosów
Jak przygotować mix henna + amla do farbowania włosów
Jak przygotować mix henna + indygo + amla do farbowania włosów
Suchy ekstrakt uzyskany z pociętych i sproszkowanych liści lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis) pochodzący z upraw na terenie Pakistanu (tzw. Henna Jamila) klasy "body art quality".
Lawsonia jest krzewem rosnącym w klimacie suchym i gorącym, na terenie Azji i Afryki.
Jest to roślina znana i wykorzystywana już od czasów staroegipskich (henny używała Kleopatra, do uwodzenia Marka Antoniusza) zarówno w celach kosmetycznych - do barwienia włosów, powiek, dłoni i paznokci oraz ochrony skóry przed słońcem, ale także leczniczych - liśćmi i korzeniem lawsonii leczono różnorakie choroby skóry.
Liście lawsoni zawierają czerwono-pomarańczowy pigment - lawson, będący pochodną naftochinonu, odpowiedzialny za jej właściwości koloryzujące. Zawartość lawsonu waha się od 1% do 5% i zależy od klimatu, a szczególnie temperatury i stopnia nasłonecznienia, w którym rośnie roślina.
Liście z niską zawartością lawsonu są traktowane jako towar niższej jakości (proces obróbki jest w związku z tym mniej staranny) i znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym do produkcji farb i odżywek do włosów. Często są do nich dodawane substancje chemiczne, np. silnie alergizujący syntetyczny barwnik PPD (Parafenylenediamina) lub toksyczne sole metali ciężkich, które pozwalają uzyskać za pomocą henny różne kolory włosów, np. blond lub czarny.
Najbardziej cenione są liście z wysoką zawartością lawsonu (4%-5%), które są starannie cięte, proszkowane i przesiewane, dzięki czemu uzyskuje się ekstrakt używany do rytualnego barwienia ciała przez mieszkańców Płn. Afryki oraz środkowej i południowej Azji. Jest to tzw. "body art quality" henna, co oznacza, że jest to produkt najwyższej jakości, nie zawierający żadnych chemicznych dodatków, a więc bezpieczny w użytkowaniu.
Ten rodzaj henny jest również doskonały do barwienia włosów, albowiem dzięki mikronizowanej postaci łatwo ją zmyć, a efekt kolorystyczny jest intensywniejszy i bardziej trwały. Tylko ten rodzaj henny można bezpiecznie stosować, bez ryzyka uszkodzenia struktury włosa, również na włosy farbowane wcześniej syntetycznymi farbami oraz poddane trwałej ondulacji lub też po jej zastosowaniu nałożyć syntetyczne farby.
Lawson uaktywnia się po zmieszaniu suchego ekstraktu z płynem o kwaśnym odczynie, np. sokiem z cytryny lub pomarańczy. Po nałożeniu henny na włosy, lawson jest przenoszony z macierzy roślinnej do macierzy włosa. Ponieważ pigment ten jest bardzo małą cząsteczką, może on głęboko i dokładnie penetrować pień włosa, wiązać się z keratyną i zabarwiać go na kolor czerwony. Przy dostępie powietrza lawson utlenia się (jest to tzw. "dojrzewanie henny", które trwa ok. 3-4 dni) i zabarwia włosy - w tym również siwe -, paznokcie i naskórek na kolor miedziano-czerwony.
Finalny efekt kolorystyczny zależy od indywidualnego stanu włosów, czyli naturalnych pigmentów obecnych we włosach oraz od ich kondycji.
Henna nie tylko barwi włosy, ale również świetnie je kondycjonuje - włosy po jej zastosowaniu stają się gęstsze, grubsze i jedwabiście gładkie.
Aby uzyskać większą paletę barw, hennę miesza się z innymi naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego:
Rozpuszczalność: rozprasza się w wodzie - tworzy roztwór koloidalny
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce lub zamrażalniku.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Piśmiennictwo: