Henna Jamila

3,95 
Wybierz wariant:
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, kliknij na jedną z poniższych zakładek:

Nazwa wg INCI: Henna (Lawsonia inermis) Extract

Substancje aktywne: lawson; kumaryny; kantony; flawonoidy; taniny; kwas galusowy oraz niewielkie ilości steroli.
Aplikacja: jako samodzielna farba do włosów oraz w farbujących mixach:

  • henna + amla
  • henna + indygo
  • henna + indygo + amla

Pochodzenie: naturalne - roślinne
Kraj pochodzenia: Pakistan
Rok zbioru: lato 2019
Sugerowane stężenie: do 100%
Ciężar nasypowy: 0,57 g/ml
pH (1% roztwór): 4,4
Rozpuszczalność: rozprasza się w wodzie - tworzy roztwór koloidalny
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce lub zamrażalniku. 
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:
próbka-3 g, 100 g, 200 g, 300 g, 400 g, 500 g

Opis produktu

Suchy ekstrakt uzyskany z pociętych i sproszkowanych liści lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis) pochodzący z upraw na terenie Pakistanu (tzw. Henna Jamila) klasy "body art quality".

Lawsonia jest krzewem rosnącym w klimacie suchym i gorącym, na terenie Azji i Afryki. 
Jest to roślina znana i wykorzystywana już od czasów staroegipskich (henny używała Kleopatra, do uwodzenia Marka Antoniusza) zarówno w celach kosmetycznych - do barwienia włosów, powiek, dłoni i paznokci oraz ochrony skóry przed słońcem, ale także leczniczych - liśćmi i korzeniem lawsonii leczono różnorakie choroby skóry. 

Liście lawsoni zawierają czerwono-pomarańczowy pigment - lawson, będący pochodną naftochinonu, odpowiedzialny za jej właściwości koloryzujące. Zawartość lawsonu waha się od 1% do 5% i zależy od klimatu, a szczególnie temperatury i stopnia nasłonecznienia, w którym rośnie roślina.
Liście z niską zawartością lawsonu są traktowane jako towar niższej jakości (proces obróbki jest w związku z tym mniej staranny) i znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym do produkcji farb i odżywek do włosów. Często są do nich dodawane substancje chemiczne, np. silnie alergizujący syntetyczny barwnik PPD (Parafenylenediamina) lub toksyczne sole metali ciężkich, które pozwalają uzyskać za pomocą henny różne kolory włosów, np. blond lub czarny. 
Najbardziej cenione są liście z wysoką zawartością lawsonu (4%-5%), które są starannie cięte, proszkowane i przesiewane, dzięki czemu uzyskuje się ekstrakt używany do rytualnego barwienia ciała przez mieszkańców Płn. Afryki oraz środkowej i południowej Azji. Jest to tzw. "body art quality" henna, co oznacza, że jest to produkt najwyższej jakości, nie zawierający żadnych chemicznych dodatków, a więc bezpieczny w użytkowaniu. 
Ten rodzaj henny jest również doskonały do barwienia włosów, albowiem dzięki mikronizowanej postaci łatwo ją zmyć, a efekt kolorystyczny jest intensywniejszy i bardziej trwały. Tylko ten rodzaj henny można bezpiecznie stosować, bez ryzyka uszkodzenia struktury włosa, również na włosy farbowane wcześniej syntetycznymi farbami oraz poddane trwałej ondulacji lub też po jej zastosowaniu nałożyć syntetyczne farby.

Lawson uaktywnia się po zmieszaniu suchego ekstraktu z płynem o kwaśnym odczynie, np. sokiem z cytryny lub pomarańczy. Po nałożeniu henny na włosy, lawson jest przenoszony z macierzy roślinnej do macierzy włosa. Ponieważ pigment ten jest bardzo małą cząsteczką, może on głęboko i dokładnie penetrować pień włosa, wiązać się z keratyną i zabarwiać go na kolor czerwony. Przy dostępie powietrza lawson utlenia się (jest to tzw. "dojrzewanie henny", które trwa ok. 3-4 dni) i zabarwia włosy - w tym również siwe -, paznokcie i naskórek na kolor miedziano-czerwony. 
Finalny efekt kolorystyczny zależy od indywidualnego stanu włosów, czyli naturalnych pigmentów obecnych we włosach oraz od ich kondycji.
Henna nie tylko barwi włosy, ale również świetnie je kondycjonuje - włosy po jej zastosowaniu stają się gęstsze, grubsze i jedwabiście gładkie.
Aby uzyskać większą paletę barw, hennę miesza się z innymi naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego:

  • aby kolor miedziano-czerwony był nieco ciemniejszy, dodaje się do henny amlę
  • aby uzyskać brązy o ciepłym odcieniu (ciepły kasztanowy, ciepły ciemnobrązowy), dodaje się indygo
  • aby uzyskać brązy o zimnym odcieniu do mieszanki henna + indygo, dodaje się amlę
  • aby uzyskać kolor czarny o ciepłym odcieniu, włosy farbuje się dwustopniowo: najpierw henną a potem indygo
  • aby uzyskać kolor czarny a zimnym, niebieskim odcieniu, włosy farbuje się samym indygo

Rozpuszczalność: rozprasza się w wodzie - tworzy roztwór koloidalny
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce lub zamrażalniku. 
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.

Piśmiennictwo:

http://www.hennapage.com/

http://www.hennaforhair.com/

http://www.hennaforhair.com/mixes/

Opinie o produkcie
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Najwspanialsza henna jakiej używałam. Swoją przygodę z farbowaniem henną zaczynałam od niskiej jakości henny egipskiej, poprzez świetną indyjską - teraz postanowiłam spróbować wychwalanej pakistańskiej - zwłaszcza, że Katherine Catwright - Jones także Jamilę rozprowadza. Henna Jamila jest istotnie wspaniała - przebiła zdecydowanie indyjską pod względem intensywności koloru i działania na włosy. Zamiast ognistej rudości wyszedł mi piękny, głęboki, winny kolor (naturalna szatynka). Nie wysuszyła włosów, pogrubiła je. WSPANIAŁA! Jej zdjęcia mikroskopowe i zdjęcia plantacji można zobaczyć na stronie hennaforhair.
napisał/a:
farbuję włosy już ok. 1,5 roku, raz na 3 tyg. rnWłosy są lśniące, za pierwszym farbowaniem nieźle, za drugim dobrze pokryte siwe, skóra głowy zdrowa bez łojotokowego zapalenia, które nękało mnie przez lata. Do henny dodaję indygo, a raczej do indygo hennę. Jedynie zapach niefajny, ale henna rozprowadzana z sokiem cytryny mniej "wania" niż np z sokiem z grapefruita.rnWarto się pomęczyć parę godzin. przynajmniej nie spływarn
napisał/a:
Dzięki hennie odżyłam ja i włosy moje! Zero siwizny po kilku latach, gdy nie mogłam używać farb chemicznych z racji silnej alergii na PFDA;( Patrzę w lustro z przyjemnością i ciągle nie dowierzam: piękne, lśniące, wspaniale układające się włosy... Odmłodniałam... Uhm... Co tam kilka godzin farbowania! Warto! Chociaż zapach średnio przyjemny i stosunkowo długo "trzyma".. .
napisał/a:
Świetna jakość! Nigdy nie miałam henny tak dobrze zmielonej, jest wprost aksamitna. Opakowanie 100g w połączeniu z odrobiną amli i indygo daje strasznie dużo mazidła, a mam włosy do ramion (choć raczej mikre). Ntomiast efekt kolorystyczny to wypadkowa stanu włosów i proporcji mieszanki. Na moich ciemnych, ale zniszczonych farbami włosach kolor wyszedł rudawo-kasztanowy, choć miałam nadzieję na bardziej miedziano-czerwony. Może następnym razem się uda.
napisał/a:
REWELACJA!Henna doskonale zmielona,po rozrobieniu gładka i łatwa w nakładaniu.Daje piękny odcień,zarówno sama jak i w parze z indygo.Jakość idealna!
napisał/a:
Pofarbowałam włosy samą henną. Mój naturalny kolor to ciemny brąz. Kolorek wyszedł cudny - głęboki kasztan, w słońcu po prostu poezja, nigdy nie uzyskałabym takiego efektu przy użyciu farb chemicznych, które dodatkowo sprawiały, że moje naturalnie falowane włosy traciły objętość.Po hennie mam na głowie burzę błyszczących, zdrowych, sprężystych włosów. Gorąco polecam ten produkt:)
napisał/a:
henna cudownej jakości, bez porównania z tańszymi źródłami. Farbuje sama henna, otrzymałam piękny, ognisty rudy. Włosy maja niemal lustrzany blask,a są to włosy po przejściach wiec efekt jest powalający ;]
Szczerze polecam, i będę do niej wracać zawsze jak zapas się zacznie kurczyć
napisał/a:
Łatwo się rozprowadza. Włosy są błyszczące. Kolor wychodzi piękny, ale siwe włosy pozostają siwe. Próbowałam już trzy razy i niestety :-/
napisał/a:
zastosowałam na włosy mix henna+indygo+amyla w celu uzyskania ciemnego brązu (mój naturalny kolor to średni brąz). mix trzymałam na włosach przez 3 godziny. kolor wyszedł bardzo naturalny, prawie czarny.włosy błyszczą, są odżywione i jakby grubsze. w związku z tym naprawdę byłam zadowolona. jednak po tygodniu doszłam do wniosku że kolor coraz bardziej przypomina mój naturalny - henna chyba się zaczęła wypłukiwać. dlaczego? liczyłam że chociaż 3 tyg będę cieszyła się pięknym kolorem...czym to może być spowodowane?
napisał/a:
Świetny produkt! Zastosowałam hennę rozrobioną z ciepłą wodą i pomarańczą. Uzyskałam przepiękny, intensywny rudy kolor bez czerwonych refleksów, na czym bardzo mi zależało. Włosy są gładkie i bardzo przyjemne w dotyku. Mam nadzieję, że się zregenerują po farbach chemicznych, do których nie mam zamiaru już wracać. Gorąco polecam!
Pokazuje 11-20 z 26 opinii