Suchy ekstrakt z owoców (okrywy bez nasion) dzikiej róży ("Rosa canina") standaryzowany na zawartość witaminy C - 70%.
Dzika róża jest krzewem występującym na całym terenie Europy oraz w Azji, Afryce i Ameryce. W Polsce rośnie pospolicie na brzegach lasów, w pobliżu siedlisk ludzkich, na miedzach, leśnych przydrożach, na słonecznych zboczach. Do celów spożywczych i leczniczych wykorzystywane są owoce, które suszy się w całości lub wydrążone z nasion (bardziej ceniona postać surowca), płatki kwiatów oraz nasiona, z których wytłacza się bardzo cenny olej.
Owoce dzikiej róży są niezwykle wartościowym surowcem farmaceutycznym i kosmetycznym. Właściwości lecznicze róż znane były już w starożytności. Jej stosowanie zalecali Hipokrates, Dioskorydes, Galen, Albert von Haller. Bogactwo substancji odżywczych oraz właściwości lecznicze doceniała medycyna ludowa wielu krajów - we Francji stosowano je przeciw szkorbutowi i robakom, przy hemoroidach oraz jako środek wzmacniający, w Rosji natomiast różę zalecano w chorobach płuc, przy przeziębieniach i zapaleniach górnych dróg oddechowych, a także w chorobach przewodu pokarmowego, np. wrzodach żołądka czy dwunastnicy.
Współczesne badania kliniczne potwierdziły właściwości lecznicze i rewitalizujące owoców róży. Wykazano działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, moczopędne i żółciopędne.
Owoce róży posiadają unikalny skład chemiczny: zawierają stosunkowo mało wody (60-70%), dużo cukrów ( w tym cukier inwertowany i sorbitol) oraz kwasy organiczne, garbniki, pektyny, karoteny, witaminy E, B1, B2, K, PP, galaktolipid (GOPO) i składniki mineralne; potas, fosfor, magnez, siarka, sód, żelazo, wapń i chlor. Przede wszystkim jednak owoce róży są szczególnie bogatym źródłem witaminy C, bo jej zawartość jest ok. czterokrotnie wyższa niż w bogatych w ten składnik owocach porzeczki czarnej i 30- krotnie więcej niż w cytrynach uważanych za symbol witaminy C. Zawartość witaminy C może sięgać 2000 mg i więcej w 100 g owoców. Na szczególną uwagę zasługuje obecność w owocach róży związków z grupy polifenoli. Obecne są w surowcu flawonoidy, pochodne kwercetyny i kemferolu, fenolokwasy oraz antocyjany. Są to związki o cennym, różnokierunkowym działaniu farmakologicznym m.in. o silnych i udowodnionych właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych. Ich obecność w surowcu ma duże znaczenie dla potęgowania działania witaminy C, oraz ochrony jej przed rozkładem. Ich obecność powoduje, iż witamina C nie ulega tak łatwo utlenieniu oraz jest lepiej wchłaniana i przyswajana przez komórki. Na uwagę zasługuje liczna, bo aż 10% zawartość garbników. To właśnie im surowiec zawdzięcza swoje ściągające i przeciwzapalne działanie.
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
Przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w lodówce.Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Piśmiennictwo:
http://www.herbsphere.com/thewildrose.htm
http://www.drugs.com/npp/rose-hips.html
Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok - "Fitoterapia i leki roślinne"
Krzysztof Jędrzejko, Bożena Kowalczyk, Barbara Bacler - "Rośliny kosmetyczne".
Renata Nowak - "Natura - niedoceniane źródło kwasu askorbinowego"