Suchy ekstrakt z korzenia pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.) standaryzowany na zawartość fitosteroli - 0,8%.
Pokrzywa jest pospolitym chwastem występującym w Eurazji, Ameryce Płn. oraz powszechnie w Polsce. Jej cenne właściwości lecznicze znali i doceniali już starożytni lekarze Hipokrates i Dioskurides, a w wiekach średnich św. Hildegarda i Paracelsus. Wykorzystywana była także jako surowiec włókienniczy do wyrobu włókna, z którego wyrabiano sieci, powrozy, liny oraz grube tkaniny. Później wyparły pokrzywę bawełna i jedwab, ale w okresie I wojny światowej, gdy brakowało surowców importowanych, włókna z pokrzywy znów zastosowano do wyrobu ubrań. W farbiarstwie artystycznym pokrzywa używana jest do barwienia wełny na kolor szarozielony, a jedwabiu na kolor śmietankowy.
Pokrzywa ma również długą tradycję stosowania w medycynie ludowej. Korzeń pokrzywy stosowano w dolegliwościach nerek gdyż w większym stopniu niż liście, działa moczopędnie. Skutecznie łagodzi też dolegliwości spowodowane przerostem gruczołu krokowego. Wodne wyciągi z pokrzywy, stosowane zewnętrznie, to stary, domowy środek wzmacniający włosy oraz oczyszczający gruczoły potowe i łojowe.
Korzeń pokrzywy jest obfitym źródłem wielu cennych i łatwo przyswajalnych substancji, które wpływają na prawidłowy wygląd skóry, włosów i paznokci a najważniejsze z nich to: związki o charakterze lipidów i steroli (głównie beta - sitosterol), lecytyna, lignany, sole mineralne, rozpuszczalna krzemionka.
Fitosterole należą do naturalnych (pochodzenia roślinnego) substancji antyandrogennych (najczęściej beta-sitosterol), które obniżają stężenie cholesterolu, hamują syntezę androgenów (testosteron), pobudzają regenerację nabłonków, zapobiegają zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników (wągrów). Ponadto normalizują wydzielanie łoju i keratynizację (rogowacenie) naskórka oraz działają przeciwzapalnie. Działają dobroczynnie na włosy i paznokcie zapobiegając ich łamliwości, wypadaniu i rozdwajaniu.
Dzięki zawartości fitosteroli korzeń pokrzywy posiada potwierdzone badaniami działanie hamujące łysienie o podłożu androgenowym.
Sole mineralne w postaci związków wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi regulują przemiany energetyczne w komórkach, wpływają na rozwój tkanki łącznej oraz wywierają pozytywny wpływ na ogólną kondycję skóry.
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
Przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w lodówce.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Piśmiennictwo:
Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok - "Fitoterapia i leki roślinne"
Krzysztof Jędrzejko, Bożena Kowalczyk, Barbara Bacler - "Rośliny kosmetyczne".
Ryszard Glinka - "Receptura kosmetyczna"
Romuald Czerpak, Agata Jabłońska-Trypuć - "Roślinne surowce kosmetyczne"
Pokrzywa - Urtica w fitoterapii
Nettle