Olej jojoba zaliczany jest do jednego z najcenniejszych składników kosmetycznych. Jego doskonałe właściwości emoliencyjne, nawilżające oraz stabilność oksydacyjna sprawiają, że należy do czołówki naturalnych surowców tłuszczowych stosowanych w kosmetykach.
Uzyskiwany jest drogą mechanicznego tłoczenia z ziaren Simmondisia chinensis - drzewiastego, wiecznie zielonego, pustynnego krzewu pochodzącego z amerykańskiej pustyni
Sonora. Ziarna jojoby są ciemne, czerwono-brązowe, o długości od 1 do 1,5 cm. Od wieków Indianie północnego Meksyku i południa Stanów Zjednoczonych cenili olej jojoba ze względu na jego właściwości. Według doniesień wczesnych hiszpańskich odkrywców i misjonarzy, rodowici Indianie – mieszkańcy amerykańskiej pustyni Sonora -, stosowali go do rozmaitych celów kosmetycznych i medycznych, takich jak na przykład fryzjerstwo, oliwki do ciała czy maści do skóry. Oprócz tego przypisywali jojobie atrybut „mistycznej” mocy twierdząc, że może łagodzić choroby cielesne i leczyć zewnętrzne urazy, takie jak skaleczenia, zadrapania i otwarte rany.
Od strony chemicznej olej jojoba nie jest olejem i tłuszczem trójglicerydowym - ani strukturalnie, ani funkcjonalnie. Jest w rzeczywistości jedynym w swoim rodzaju płynnym woskiem, który dla ułatwienia jest nazywany olejem. W odróżnieniu od typowych trójglicerydowych olejów roślinnych, olej jojoba charakteryzuje się zupełnie odmiennym składem kwasów tłuszczowych oraz specyficznymi właściwościami. W ponad 97% składa się z układu płynnych estrów woskowych (bogatych zwłaszcza w kwas eikozenowy), połączonych z tokoferolami, wolnymi sterolami i innymi składnikami niezmydlającymi. Występujące w naturze tłuszcze i oleje trójglicerydowe są przede wszystkim podstawowym źródłem energii dla komórek zwierzęcych i roślinnych, natomiast główna funkcja estrów woskowych to kontrola wilgotności, ochrona i emoliencja, np. woskowa osłonka chroni przed utratą wody z liści wielu roślin. W przypadku ludzkiej skóry główną barierą zapobiegającą utracie wody jest stratum corneum. Jego powierzchnię pokrywa sebum, które zawiera 25-30% płynnych wosków, zbliżonych budową do wosków jojoby. W związku z tym, że olej jojoba jest całkowicie mieszalny z ludzkim sebum, po jego aplikacji na skórze tworzy się nietłusta lipidowa warstwa jojoby i łoju. W przeciwieństwie do okluzyjnych, tłustych surowców takich jak wazelina, oleje mineralne i niektóre produkty lanolinowe, jojoba zapewnia całkowicie nie nie tłusty, aksamitny efekt zmiękczający. Służy jako doskonały środek natłuszczający, z wyjątkową smarowalnością i zdolnością do rozprzestrzeniania, pozostawiając na skórze atłasowe, nie tłuste uczucie i jednocześnie opóźniając utratę wody oraz poprawiając elastyczność skóry.
Olej polecany jest zarówno do skóry suchej, o uszkodzonej warstwie lipidowej naskórka, jak również do cery przetłuszczającej się i mieszanej. Efektywnie nawilża i zmiękcza skórę, reguluje produkcję sebum, działa łagodząco na stany zapalne, zmiany łuszczycowe lub egzemę. Odżywia i wygładza, chroni przed działaniem wolnych rodników, sprzyja redukcji zmarszczek powodowanych suchością skóry. Może być także stosowany do pielęgnacji okolic oczu, na dłonie i paznokcie. Dodatkowo, dzięki działaniu antybakteryjnemu, olej jojoba działa regulująco na skórę tłustą i może zmniejszać przetłuszczanie skóry.
Olej jojoba jest także skutecznym składnikiem w preparatach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wiele problemów skóry głowy jest spowodowanych nawarstwieniem i utwardzeniem łoju, który zatyka mieszki włosowe i może powodować różnego rodzaju łuszczenia. Jeśli ta utwardzona warstwa łoju nie zostanie usunięta, może ona zaburzać właściwe funkcjonowanie mieszków włosowych, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia trzonu włosa, a ostatecznie nawet do obumarcia mieszka włosowego. Olej jojoba wmasowany w skórę głowy, wnika w cebulki włosa, rozluźnia utwardzoną warstwę łoju w torebkach włosowych umożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie, działa przeciwłupieżowo, łagodząco i wspomaga zmniejszenie łojotoku skóry głowy. Zastosowany jako maska na włosy, chroni włókno włosa przed czynnikami zewnętrznymi, nawilża, zapobiega łamliwości i dodaje włosom blasku wydobywając ich naturalny odcień i połysk.
Olej jojoba charakteryzuje się niezwykle wysoką stabilnością i odpornością na utlenianie i wysokie temperatury – może być w związku z tym stosowany jako faza tłuszczowa w emulsjach tworzonych metodą klasyczną, czyli na gorąco. Zastosowane jako dodatek, stabilizuje i przedłuża trwałość innych, delikatnych olejów i maseł roślinnych.
Przeczytaj:
Jaki olej zimnotłoczony jest odpowiedni dla Twojej skóry?
Jaki olej zimnotłoczony jest odpowiedni dla Twoich włosów?