Ekologiczny Olej Arganowy

17,87 
Wybierz wariant:
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, kliknij na jedną z poniższych zakładek:

Kraj pochodzenia: Maroko
Substancje aktywne: 80% nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i oleinowy), witamina E (tokoferole), sterole (schottenol, spinasterol), związki fenolowe (kwas ferulowy i wanilinowy), skwalan, karotenoidy (ksantofile)
Szczegóły patrz: Techniczna Specyfikacja Produktu.
Aplikacja: preparaty regenerujące i nawilżające  dla cer: suchych, zwiotczałych, starzejących się; balsamy do ciała; odżywki do paznokci; odżywki i sera do włosów
Metoda ekstrakcji: tłoczony na zimno ze świeżych orzechów, nierafinowany
Sugerowane stężenie: 3-100%;
Ciężar właściwy: 0,92 g/ml
Stabilność: pomiędzy 4,0 – 7,0 pH.
Rozpuszczalność: w tłuszczach.

Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:

(30g w butelce z zamknięciem z zakraplaczem "18/2" 
60g, 120 g w butelce z zamknięciem z zakraplaczem "22" i 460 g w butelce z nakrętką z pierścieniem zabezpieczjącym)
30 g (32,5 ml),  60 g (65 ml),  110 g (120 ml), 460 g (500 ml)

Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.

Opis produktu

Argan (łac.Argania spinosa), to krzewiaste, cierniste, wiecznie zielone drzewo rdzenne dla wapnistych, półpustynnych gleb południowo-zachodniego Maroka. Drzewo rośnie do wysokości 8-10 metrów i żyje od 125 do 450 lat, aczkolwiek nie osiąga pełnej produktywności aż do wieku 40-60 lat. Drzewo Argan występuje wyłącznie w Maroku. Uprawiane jest dla jego, podobnych do migdałów, owoców, w których znajdują się nasiona bogate w olej. Bardzo wytrzymały na susze, wysoką temperaturę i niską jakość gleby, Argan rośnie w pełnym słońcu. Jedno drzewo daje zwykle ok. 8 kg owoców rocznie. Argania spinosa znana jest wśród miejscowych jako Drzewo Życia, ponieważ umożliwia przeżycie wielu stworzeniom zamieszkującym półpustynne rejony południowego Maroka. Korzenie drzewa penetrują głęboko glebę w poszukiwaniu wody, wiążąc jednocześnie ziemię. System korzeniowy ułatwia również przenikanie wody i uzupełnianie warstwy wodonośnej.

Historia Berberów, rdzennej ludności zamieszkującej rejony Agadir w Maroku, nierozłącznie związana jest z drzewem arganowym. Od setek lat wykorzystywali oni różne części drzewa, czy to w charakterze pokarmu, czy też jako opał lub do otrzymywania węgla drzewnego. Najważniejszym bogactwem drzewa był jednak od zawsze olej arganowy. Był on używany w medycynie naturalnej, a przede wszystkim stanowił podstawę diety Berberów, jadany zwykle na chlebie lub też w postaci pasty o nazwie amul, będącej mieszaniną oleju i słodkich migdałów. Olej arganowy ma cudowny, orzechowy smak, a kilka jego kropel dodanych do kuskusa nadawały daniu zupełnie inny wymiar. Był on również wykorzystywany do gotowania, doskonały jest także w sałatkach.
Proces produkcji oleju arganowego, bardzo wymagający i czasochłonny, do niedawna był w całości przeprowadzany ręcznie. Bardzo twarda łupina orzechów była rozłupywana kamieniem, a tę ciężką pracę wykonywały zawsze kobiety. Uzyskane w ten sposób nasiona, zawierające ok. 50% oleju, były później wyciskane na specjalnej prasie, napędzanej siłą mięśni zwierząt. W dzisiejszych czasach orzechy wydobywa sie z owoców maszynowo. Pomimo tego najbardziej czasochłonny etap produkcji oleju arganowego – rozłupywanie orzechów, nadal przeprowadzany jest ręcznie. Olej arganowy, nazywany płynnym złotem Maroka, jest jednym z najdroższych olejów świata i sprzedawany jest w Maroku jako towar luksusowy. Wynika to z dwóch powodów: aby otrzymać 1 litr oleju arganowego trzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 4 drzew oraz pracochłonności pozyskiwania.
Olej arganowy swe szczególnie cenne właściwości zawdzięcza nietypowemu składowi, zawiera bowiem prawie 100 substancji czynnych, w tym pięć grup związków antyoksydacyjnych i antykancerogennych: przeciwzapalne trójterpeny (np. łagodzący objawy alergii triukallol), gojące i regenerujące fitosterole, karotenoidy (w postaci żółtych ksantofili), fenole (np. kwas ferulowy) i tokoferole. Poza tym jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9. Zawiera także dużą dawkę (większą niż w oleju z oliwek) witaminy E w postaci kompleksu tokoferoli. Bogactwo tak różnorodnych i cennych związków oraz wszechstronność i skuteczność działania (w tym niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne) powoduje, że olej arganowy można śmiało zaliczyć do „eliksirów młodości”.
Olej arganowy wykazuje skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, chroni bowiem strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi oraz dzięki stymulowaniu odnowy komórkowej i właściwościom przeciwzapalnym, regeneruje skórę zniszczoną (np. nadmiernym opalaniem), starzejącą się i ze stanami zapalnymi (np. alergia, łuszczyca). Jest to olej polecany głównie do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, z oznakami starzenia (zmarszczki, utrata jędrności). Olej arganowy polecany jest również do pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek włosów w celu ochrony przed działaniem słońca oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci.

Produkt posiada certyfikat organizacji ECOCERT.

Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła, powietrza i wilgoci.

Opinie o produkcie
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a:
Absolutny niezbędnik, zawsze do niego wracam, dla mnie numer jeden wśród olejków do twarzy, nie zapycha, działa regenerująco na skórę, używam na noc wraz z potrójnym kwasem hialuronowym
napisał/a:
Olej arganowy znam już i cenie, bo jest świetny na włosy, niestety zapach jest dla mnie nie do przeskoczenia. Moze ktoś ma pomysł jak go zneutralizować?
Pokazuje 1-2 z 2 opinii