Nazwa wg INCI: Sodium Carboxymethyl Beta-glucan; Water
Skład wg INCI (Łącznie z substancjami czynnymi, rozpuszczalnikami, konserwantami, antyoksydantami i innymi dodatkami):
Sodium Carboxymethyl Beta-glucan; Water – 93%
Phenoxyethanol - 0,7%
Nazwa wg INCI: Sodium Carboxymethyl Beta-glucan; Water
Skład wg INCI (Łącznie z substancjami czynnymi, rozpuszczalnikami, konserwantami, antyoksydantami i innymi dodatkami):
Sodium Carboxymethyl Beta-glucan; Water – 93%
Phenoxyethanol - 0,7%
Substancje aktywne: beta-glukan–(1à3)
Aplikacja: gojące, rewitalizujące i przeciwzmarszczkowe emulsje typu sera, kremy i mleczka do twarzy i ciała dla wszystkich rodzajów cer
Pochodzenie: naturalne - grzyby
Sugerowane stężenie: 5-10%
Ciężar właściwy:
pH: 7
Stabilność: stabilny w zakresie pH 4,5 – 7,5
Rozpuszczalność: w wodzie
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Produkt dostępny w porcjach o następujących wielkościach:
5 g, 10 g, 30 g
Właściwości kosmetyczne:
Jak stosować
Sugerowane % stężenie: 5-10
SPECYFIKACJA ANALIZY
Forma fizyczna |
płyn |
Kolor |
ciemno-beżowy |
Zapach |
charakterystyczny |
Rozpuszczalność |
w wodzie |
Drożdże i pleśnie |
mniej niż 10 ufc/g |
Wskazówki dotyczące użycia:
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nie zanotowano działań toksycznych w postaci podrażnienia skóry.
Przechowywanie:
Przechowywać w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w lodówce.
Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
Beta-glukan to ekstrakt pozyskany z drożdży w postaci opatentowanego 2% wodnego roztworu. Dzięki odpowiedniej modyfikacji jest świetnie przyswajany przez skórę i penetruje do głębokich warstw naskórka. Jest to forma beta-glukanu o najwyższej biologicznej aktywności i dostępności w zastosowaniu zewnętrznym na skórę.
Beta-glukan drożdżowy jest biologicznie aktywnym polisacharydem należącym do grupy glukanów typu beta –(1à3), czyli o strukturze potrójnej helisy, pozyskiwanym ze ścianek drożdży piekarskich Saccharomyces cerevisiae.
Ten gatunek drożdży jest bardzo cennym źródłem tego typu glukanów, które wykazują silniejszą niż pozostałe glukany aktywność biologiczną. Wiele ekstraktów roślinnych i grzybowych, mających długą tradycję stosowania w fitoterapii, działanie swe zawdzięcza właśnie zawartym w nich glukanom, a większość z nich to glukany typu beta –(1à3).
Glukany wpływają m.in. gojąco na podrażnienia i mikrourazy skóry, zmniejszają jej szorstkość, wysuszenie i zaczerwienienie. Wzmacniają skórę, zwiększając jej elastyczność oraz pubudzają syntezę kolagenu zmniejszając w efekcie ilość i głębokość zmarszczek.
Testy wykazały, iż beta-glukan zastosowany w kuracji łączonej z niacynamidem (witamina B3), kwasem liponowym, retinoidami oraz peelingami kwasowymi, dał świetne rezultaty w walce z trądzikiem (zanotowano 90% poprawę).
Polecany jest także do zastosowania przed inwazyjnymi zabiegami dermatologicznymi w postaci silnych peelingów, laserów, dermabrazji, botoksu i wypełniaczy. Zapobiega wówczas tworzeniu blizn i stanów pozapalnych oraz powoduje szybszą regenerację skóry.
Beta-glukan jest także immunostymulatorem czyli substancją, która uaktywnia i wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry.
Beta-glukan jest immunostymulatorem czyli substancją, która uaktywnia i wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry.
W świetle współczesnych badań, skóra stanowi ważną barierę ochronną nie tylko z fizjologicznego lecz również immunologicznego punktu widzenia. Jest czynnym immunologicznie narządem, który ochrania organizm przed inwazją większości drobnoustrojów, substancjami toksycznymi i promieniowaniem elektromagnetycznym w widmie światła widzialnego, nadfioletowego i podczerwonego.
Naturalne mechanizmy obronne skóry są możliwe dzięki obecności w niej tzw. komórek Langerhansa, które są odpowiednikami makrofagów.
Makrofagi ("wielcy zjadacze") są komórkami, które rozpoznają, pochłaniają i niszczą każdą komórkę, organizm czy substancję nie należącą do organizmu macierzystego (bakterie; wirusy; grzyby; fragmenty martwej lub zmienionej tkanki; komórki martwe, zmutowane lub nowotworowe).
Komórki Langerhansa produkują ponadto substancje chemiczne zwane cytokinami, które pełnią w skórze funkcje immunologiczne i naprawcze .
Sprawny układ immunologiczny to odpowiednia ilość i dobra kondycja tych komórek Niestety umieszczone tuż pod powierzchnią warstwy rogowej są narażone na zniszczenie przez promieniowanie UV.
Oprócz cytokin immunologiczną bronią komórek są również beta-glukany dostarczane bezpośrednio, np. w kosmetykach, do zagrożonych miejsc.
Beta-glukan drożdżowy typu beta –(1à3) jest substancją, która wpływa na ochronę już istniejących komórek Langerhansa i stymuluje odbudowę ich liczebności.
Działa on za pośrednictwem receptora beta-glukanu na powierzchni tych komórek (struktura potrójnej helisy czyli spirali jest szczególnie kompatybilna z receptorami - na zasadzie „klucza pasującego do zamka”), które w efekcie zostają uaktywnione i stają się bardziej odporne na uszkodzenia.
Beta-glukan aktywuje ponadto procesy antyoksydacyjne w skórze – uodparnia ją na stres oksydacyjny i działanie innych niekorzystnych czynników środowiskowych.
Literatura:
Improving skin function with CM-glucan, a biological response modifier from yeast
L.Kotarska-Markowicz, J.Góra - "Cukry w kosmetykach. cz.IV"; Polish J Cosmet, 20022
Janina Grzegorczyk - „Skóra – narząd immunologicznie aktywny”; Biuletyn Kosmetologiczny 19982