Co to jest bariera hydrolipidowa?
To najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, która składa się z mieszaniny wody i lipidów (głównie ceramidów). Jest jak dobrze zbudowany i szczelny mur, który chroni skórę przed utratą wody oraz wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dzięki niemu skóra jest nawilżona, gładka, miękka i pełna naturalnego blasku. Tak zadbana i odporna skóra może bez problemu przyjąć bardziej intensywną pielęgnację w postaci retinolu, retinoidu czy kwasów.
Jakie są skutki uszkodzenia bariery hydrolipidowej?
Uszkodzona bariera hydrolipidowa nie jest w stanie zatrzymać wody w naskórku co prowadzi do jego szybkiego odwodnienia w efekcie czego staje się szorstki, łuszczy się. Skóra nie jest w stanie skutecznie bronić się przed inwazją zanieczyszczeń, np. smogu. Zaczyna reagować podrażnieniem, stanami zapalnymi i zaczerwienieniem. Nadmiernie wysuszona skóra zaczyna produkować w gruczołach łojowych więcej sebum, które z kolei zaburza naturalny mikrobom skóry co prowadzi do powstania stanów zapalnych i nadmiernego, nie estetycznego błyszczenia skóry. Szczególnie trudny jest dla niej okres jesienno-zimowy z uwagi na częste wahania temperatury, mróz, wiatr. Dodatkowo centralne ogrzewanie przyczynia się do jeszcze większej utraty właściwego jej nawilżania.
Co uszkadza barierę hydrolipidową?
*żele myjące, które zawierają agresywne detergenty, np. Sodium Laureth Sulfate (SLS)
*płyny micelarne, które są pozostawiane na skórze i nie są zmywane wodą
*zasadowe mydła w kostce
*intensywne pocieranie skóry wacikiem
*codzienne stosowanie gadżetów oczyszczających w postaci szczoteczek sonicznych i szorstkich myjek
*agresywna pielęgnacja – produkty z alkoholem etylowym, zbyt częste używanie produktów z kwasami AHA i retinolem, kuracja retinoidami.
Jak naprawić barierę hydrolipidową?
Ratunkiem dla uszkodzonej bariery jest odpowiednia, specjalistyczna, dwuetapowa pielęgnacja polegająca na zastosowaniu zimnotłoczonego oleju bogatego w kwas Omega 3 a potem, gdy olej się wchłonie, bogatego i odpowiednio skomponowanego Kremu Odbudowującego:
Krok 1: 2 x dziennie przez minimum 2 tygodnie na delikatnie umytą skórę Ekologicznym żelem myjącym (wieczorem oczyść twarz Olejkiem myjącym + Ekologiczny żel myjący) zastosuj Ekologiczny Olej Inca Inchi lub Olej z Nasion Chia – parę kropli oleju wmasuj w skórę twarzy i okolice oczu
Krok 2: delikatnie wmasuj w skórę porcję Kremu Odbudowującego.
Co dla Ciebie zrobią Ekologiczny Olej Inca Inchi i Olej z Nasion Chia?
Oleje te dostarczą skórze kwasy alfa-linolenowy i linolowy, które pełnią kluczową rolę w budowie warstwy rogowej naskórka i zatrzymywaniu w nim wody. Ich niedobór prowadzi do przesuszenia skóry, a nawet zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy nadmierne rogowacenie naskórka.
Co dla Ciebie zrobi Krem Odbudowujący?
*uzupełni i wzmacni barierę ochronną naskórka
*silnie nawilży i natłuści skórę,
*naprawi uszkodzenia i przyspieszy regenerację naskórka.
*ukoi zaczerwienia i złagodzi podrażnienia
*zmiękczy i wygładzi skórę
*dobrze się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu
*jest bezpieczny dla skóry tłustej i trądzikowej – nie powoduje zapychania porów i trądziku
*jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.